100 Bin Kişiye Kamuda İş Verilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olayları sebebiyle istihdam sorununun ortaya çıktığını bu sebeple “Birlik, Huzur ve Demokrasi Süreci’nde” 100 bin kişiye iş verileceğini açıkladı.

Önce 100 daha sonra 61 maddeye düşürülen Birlik, Huzur ve Demokrasi Süreci’nde neler olacak?

Koordinasyon KDGM’ye verildi

Öncelikle sürecin koordinasyonunu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu sağlayacak. Dervişoğlu maddeler üzerindeki gelişmeleri Bakanlar Kurulunda gündeme getirecek, plana eklenecek, çıkarılacak maddeler üzerinde çalışacak.

İstihdam Sağlanacak

Planın en önemli kısmı ise istihdam ile alakalı olan madde. Davutoğlu’nun bizzat takip ettiği istihdam çalışmaları kapsamında bölgedeki en önemli sorunun işsizlik olduğu belirtiliyor. Bakanlar Kurulu ve Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu’na önerileri soran Başbakan hiç bir şey olmazsa ağaç dikerler, bölge ekonomisi kalkınır dedi. Uygulama belediyelere bırakılmayacak, yasa düzenlemesiyle hayata geçecek.

Nitelikli Personel Gönderilecek

Bölgeye eğitimli ve nitelikli personel gönderilecek, halkın dilinden anlamaları için gerekirse psikoloji ve halkla ilişkiler eğitimleri verilecek.

Yıkılan evler yeniden inşa edilecek

Sosyal ve ekonomik destek sağlanacak, vatandaşın yıkılan ve hasar gören evleri bedelsiz olarak onarılacak. Onarımı mümkün olmayan meskenler için vatandaşa yeni ev verilecek. Belediyeler ile ilgili yasal düzenlemeler yapılacak.

Siyasi adımlar bekleniyor

Atılacak olan siyasi adımlar ise, operasyonların tamamen bitmesini ve sükunetin tam anlamıyla sağlanmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.