MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

11 Yılda İngilizce Öğretemiyoruz

Eğitim Sistemimizin Kanayan Yarası İngilizce Dersi

11 Yılda İngilizce Öğretemiyoruz
  • 17.02.2016
  • 243 kez okundu

11 Yılda İngilizce Öğretemiyoruz

Eğitim Sistemimizin Kanayan Yarası İngilizce Dersi

Yabancı dil öğrenmek herkesin hayalidir. Nedense hepimize Türkçe dışında bambaşka bir dil hep ilgi çekici ve hoş gelmiştir. Sanırım içimizdeki merak duygusundan kaynaklı bir durum bu. Konuşamadığımız, yepyeni kelimeler içeren bir dili merak ediyoruz ve öğrenmek istiyoruz. En yaygın öğrenilmek istenen dil ise hepinizin tahmin ettiği gibi İngilizce. İngilizce dersi göreceğimizi bilerek okula gideriz, karşılaşacağımızı bildiğimiz halde karşılaştığımızda oldukça farklı karşılarız İngilizceyi. Hemen zor, yapamıyorum gibi kelimeler dökülebilir ağzımızdan. Hangimizin dökülmedi ki?

Çevremizde ya da gün içerisinde İngilizce konuştuğumuz kelime sayısı kaç olabilir ki? Elbette bu dili okurken, yazarken veya telaffuz ederken zorlanacağız. Bu oldukça normal. Eğitim sistemimizin getirdiği düzenle artık tüm öğrenciler toplamda 11 yıl İngilizce dersi görecekler. Peki bu İngilizce dersine olan ilgi boş mu kalacak? Yoksa içi doldurulup İngilizce konuşma denemeleri ortaya mı çıkacak? Pek emin değilim fakat İngilizce öğrenme konusunda başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Hep merak gösterildiğinden, ilgi duyulduğundan bahsettim fakat İngilizceye ilgi görmeyen kişiler de var, mutlaka vardır. Birçok İngilizce öğretmeni tanıdım, öğrencilik yıllarımda çok şey öğrettiler bana. Her öğretmenim kadar değerlilerdi, kültürlülerdi. İngilizce öğretme konusunda öğretmenlere de iş düştüğüne inanıyorum. Sıkıcı bir üslupla ilgi çekemezsin sonuçta hiçbir şeye. Öğrenen de sıkılmayacak ki dinleyecek seni.

Bir de öğrencinin kendinden emin olamayışı var ki bu da en büyük etmen. Sonuçta bizlere yabancı olan bu dil, adı üstünde yabancı dil. Öğrenciler hangi dersle karşılaşırsa karşılaşsın kendilerine güvenmeliler. Bizlere 11 yıl öğretilirken yerinde sayan bir müfredatla işlenmemeli, müfredatta farklı etkinlikler, eğlenceli içerikler de olmalı diye düşünüyorum. Şu yıllarda İngilizce öğrenen kişilere sesleniyorum, geleceğiniz için yabancı dile önem verin ve kendinizi geliştirin.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ