2010 Kopya Skandalı Sonrası 3 Bin Öğretmen Meslekten İhraç Edildi

2010 yılında yapılan KPSS eğitim bilimleri sınavı kopya gerekçesiyle iptal edilmiş ve sınav tekrarlanmıştı. 2010 yılı genel kültür ve genel yetenek sınavı için de iptal davası açılmış ve o dönemde bu dava reddedilmişti.

Geçenlerde dava sonuçlandı ve danıştay kararı bozdu ve 2010 KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavı iptal edildi. Üstüne 15 Temmuz darbe girişi yaşandı ve itirafçılar 2010 yılında kopya çekildiğini itiraf ettiler.

Bunun üzerine 2010 yılında atananların görevden alınacağı duyuruldu. Fakat hem Cumhurbaşkanı R.Tayyip ERDOĞAN hem de Başbakan Binali YILDIRIM’dan 2010 yılı atamalarında hakkı ile atananları rahatlatan açıklama geldi.

Yapılan açıklamalarda 2010 yılında atanan herkesin ilişiğinin kesilmeyeceği belirtildi. Kopya işine bulaşmış kişilerin belli olduğu sadece bu kişilerin ilişiklerinin kesileceği söylendi. Hakkı ile atanan memurların görevlerine devam edecekleri belirtildi.

Bu kapsamda yapılan araştırmalarda kopya çektiği belirlenen 3 bin’e yakın öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ilişiklerinin kesildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.