2015 Milletvekili Genel Seçiminin Memur Atamalarına Etkisi

2014’te sınava girdiklerinde 3. sınıfta olan öğrenciler atamaların Nisan ayına alınmasına itiraz ediyorlar. Tercihlerin mezun olma tarihlerinden iki ay öne çekilmesi bu adayların daha okullarından mezun olamadıkları için tercih yapamayacakları anlamına gelecek. Normal prosedürü içerisinde yılın ilk merkezi ataması Haziran ayında yapılsaydı adayların hepsi atamalara katılıp tercih hakkını kullanabileceklerdi; fakat seçimler nedeniyle atama takviminin değişmesi son sınıfda olan öğrencilerin mağdur olmasına yol açacağı için bu durumda olan adaylar sosyal medya üzerinden, forumlardan ve diğer platformlardan bir araya gelerek ortak bir hareket belirlediler.

Taleplerini kamu kuruluşlarına da ileterek bu durumun düzeltilmesini ve açılacak kadrolar için tercih yapma hakkının kendilerine verilmesini istiyorlar.

Lise ve Önlisans Son Sınıf Öğrencileri de Tercih Yapamayacak

Tercihlerin Nisan’da alınacak olması nedeniyle sadece lisans okuyan son sınıf öğrencileri bu durumdan etkilenmiyecek. İki yıllık üniversitelerde okuyan önlisans öğrencileri ve lise son sınıflarda, okulları devam ettiği için atamalarda tercih yapma şansları olmayacak. Mezuniyet şartından dolayı son sınıf öğrencilerinin tamamı Kasım atamasını beklemek zorunda kalacaklar.

Atama Takviminin Değişmesi İhtimali

Kamu kuruluşlarından personel ihtiyaçları doğrultusunda gelen talepler Devlet Personel Başkanlığı tarafından değerlendirildiği için önceden ilan edilen takvimin değişmesi tüm planlamanın baştan aşağıya değişmesi anlamına gelecektir. Gerekli çalışmalar ve kurumlara verilen sürenin Nisan atamasına göre şekillendirilmesi nedeniyle atama takviminde bir değişiklik yapılması çok zor bir ihtimaldir.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olduğu için asıl söz bakanlığa ait olacaktır. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik olmak üzere bakanlığın üst düzey bürokratlarının bu konuda takınacakları tutum taleplerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinde etkili olacaktır. Ayrıca uzun zamandır devletten iyi bir kadro sayısı açıklamasını bekleyen diğer adaylar tamda seçimler öncesi atamaların ertelenmesine büyük tepki göstereceklerdir. Sanırız böyle bir ortamın oluşmasını yetkililerde istemeyecektir.

Öğretmen Atamalarında Son Durum

Nisan ayında öğretmen ataması olmayacak fakat öğretmenlik dışı memurlara atama olması öğretmen adaylarını da umutlandırdı. 16 – 24 Nisan 2015 tarihinde yapılacak olan atamalarda öğretmenlerde kendilerine seçim öncesi müjde verilmesini bekliyorlar. Memur atamalarında olduğu gibi muhtemel öğretmen atamalarını istemeyenler de yok değil. Bu sene mezun olacak öğretmenlik okuyan öğrenciler Ağustos 2015 atamasına yeterli sayıda kadro kalmayacağı korkusuyla Nisan atamasına karşı çıkıyorlar. Temennimiz 2015 Haziran seçimlerinin hem atama bekleyen hem de Ağustos ayında atanacak öğretmenlere yeterli sayılarda kadro verilerek her iki gruba da müjde olmasıdır.

loading...

Bir önceki yazımız olan Özel Okul Ücretleri ve Öğretmen Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.