MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

2015 Ocak Özür Durumu Atamaları Başlıyor…

Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Hakkında Her Şey…

2015 Ocak Özür Durumu Atamaları Başlıyor…
  • 03.01.2015
  • 1.277 kez okundu

2015 Ocak Özür Durumu Atamaları Başlıyor…

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görev alan öğretmenlerin özür durumuna göre yer değiştirme işlemlerine dair duyuru yayınlandı. İl içi ve iller arasında yapılacak olan yer değiştirmelerde, sağlık durumu, eş durumu ve genel ve özel hayatı etkileyen nedenler  göz önüne alınacaktır.

Özür durumuna bağlı yer değiştirme başvuruları 5-9 Ocak tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurusu kabul edilen kişiler ise, tercihlerini 12-15 Ocak tarihleri arasında yapabilecekler. Dilerseniz özür durumuna bağlı yer değiştirme başvuru şartlarına geçelim.

Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler yukarıda belirttiğimiz tarihlerde yapılacak olup, atamaların yapılması hususunda, hizmet süresi ve hizmet puanı baz alınacaktır. Öğretmenlerin hizmet puanı hesaplanırken başvurların son günü, hizmet süresi hesaplanırken ise, 28 Şubat 2015 tarihi baz alınacaktır.

Öğretmenlerin yer değiştirmeye başvurabilmesi için adaylıktan çıkmış olma şartı aranacaktır. Ancak eğer sağlık durumu nedeniyle başvuruda bulunuyorsanız, adaylıktan çıkmış olma şartı sizin için yoktur. Sağlık durumu nedeni ile başvuru yapmayan ve 28 Şubat 2015 itibarıyla adaylığı kalkamayacak olan kişiler başvuru yapsalar dahi kabul edilmeyecektir.

Başvuru yapacak olan adayların doldurmaları gereken formu, eksiksiz ve hatasız olarak doldurmaları gerekmektedir. Sonradan oluşabilecek herhangi bir sorunda tek sorumlu başvuruyu kişi kabul edilecektir. Ayrıca başvuruların şahsen yapılması esas olmakla birlikte, eğer çalıştıkları İl/İlçe dışındalarsa, belgelerle beraber bağlı oldukları kuruma fax, e-posta ya da telefon gibi uygun iletişim araçlarıyla başvurularını bildirebilmeleri mümkündür.

Sağlık Durumu Özrüne Bağlı Yer Değiştirmeler

Sağlık durumuna bağlı olarak yer değiştirme başvurusu yapmak isteyen öğretmenlerden farklı belgeler istenecektir. Bulundukları İl/İlçe’de tedavilerinin mümkün olmadığı ya da görev yapılan yerde kalmaları durumunda kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumunun tehlikeye gireceğini belirten sağlık kurulu raporu ile tedavi olmak istediğini belirterek başvuruda bulunabileceklerdir.

Anne, baba ya da yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerden birisi için, ‘Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’ ibaresi bulunan sağlık kurulu raporuyla da başvuru yapılabilmesi mümkün olacaktır.

Ayrıca kendi hastalığı ya da hastalıkları nedeniyle yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin sağlık raporunda, öğretmenlik yapmasına herhangi bir engel olmadığına dair ibarelerin bulunuması şarttır.

Eş Durumu Özrüne Bağlı Yer Değiştirmeler

Eş durumuna bağlı olarak yer değiştirmek isteyenler için genel şartlar kesin olmakla birlikte, farklı şartlarda bulunmaktadır. Eşin 360 günlük sigorta süresinin olması bu şartların en başında gelmektedir. Eğer başvuru sırasında sigorta süresi yetersiz ise, son iki yıllık süre zarfında askerlikte geçen sürelerde borçlanılmak kaydıyla sigortalı olarak geçen süre gibi değerlendirilecektir.

Eşleri emekli olan öğretmenlerin ise başvuru yapabilmeleri için, eşlerinin son 6 ay içinde emekli olmuş olması ve bu durumun belgelerle kanıtlanabilmesi gerekmektedir. Bu şartı sağlayan öğretmenler, bir defaya mahsus olmak üzere yer değiştirmeden yararlanabilecektir.

Genel ve Özel Hayatı Etkileyen Nedenlere Bağlı Yer Değiştirmeler

Öğretmenlerin hayatlarını etkileyen bazı genel ya da özel durumlar bulunmaktadır. Bunların en başında ise, eşin vefat etmesi durumu geliyor. Eğer eşiniz vefat ettiyse ve üzerinden 6 aylık bir süre geçmediyse bu yer değiştirmeye başvurabilmeniz mümkündür. Ayrıca bulunduğunuz yerde özel hayatınızın tehlike altında olduğunu kanıtlayabilmeniz halinde de yer değiştirmeye başvurabilmeniz mümkündür.

Özür durumuna bağlı olarak yapılacak yer değiştirmelerde, ayrılan öğretmenlerin yerine başkalarını atayabilmek adına başvurular iki aşamalı olarak değerlendirilecektir. İl içi veya il dışına tercih etmek isteyen öğretmenlere 40 tercih hakkı verilecek olup, istenirse 41. tercihte açık bırakılıp istenilen yerdeki boş kalan kontenjanlara yerleştirme yapılacaktır. Özür durumuna bağlı atama sonuçlar ise, 19 Ocak 2015 günü açıklanacak olup, tebligat ve ilişik kesme işlemleri 23 Ocak 2015’ten itibaren başlayacaktır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden ya da websitesine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca özür durumuna bağlı yer değiştirmeler hakkındaki güncel bilgiler sitemiz aracılığıyla da takip edebilirsiniz.

2015 Ocak Özür Grubu Atama Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / /

loading...

2016 AÖF Güz Dönemi Ara Sınav Sonuçları Açıklandı
AÖF güz dönemi ara sınav sonuçları açıklandı. 4 yanlış 1 doğruyu götürünce ortaya küsuratlı notlar çıktı. Final sınavı öncesi not...
Milli Bir Eğitim Gerekli
Samsun Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin KAMÇİ bu haftakş köşe yazısında açıklanan 2015 PISA sonuçlarına değindi ve...
2015 PISA’ya göre Türkiye Eğitim’de 2003’in Bile Gerisinde
Türkiye eğitim alanında bir çok proje geliştirirken 2015 PISA sonuçlarının açıklanması ile birlikte eğitim alanında ileriye gideceğimize daha da gerilediğimiz...
Başbakanlık Ulusal Siber Güvenliği Sağlamak için KamuNet Genelgesi Yayımladı
Başbakan Binali Yıldırım imzası ile Ulusal Siber Güvenlik genelgesi yayımlandı ve tüm kamu kurumlarının KamuNet sistemine dahil edilmesi istendi.
Açığa Alınmış 3 Bin 592 Öğretmen Göreve İade Edildi
Sendikal eyleme katıldıkları gerekçesiyle daha önce açığa alınmış olan öğretmenlerden 3 bin 592'si görevlerine iade edildi. En çok iade Mardin...
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ