İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2015 Öğretmen Maaşları

2015 Öğretmen Maaşlarına Zam Ne Kadar?

Öğretmenler 2015 yılında mutlu olacak mı?

Yeni yılın insanlara neler hissettirdiği, bulundukları sosyoekonomik ve psikolojik faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Eğitimin temelini oluşturan ve olmazsa olmaz statüsünde bulunan öğretmenlerimiz için yeni bir yıl, maaşlarda iyileşme olarak yorumlanabilir. Zira eğitim sistemimizin en önemli parçası konumundaki öğretmenlerimiz, maddi olarak pek de refaha ulaşabilmiş değil. Büyük emekler sarf eden ve geleceğin belki de yöneticilerini, bilim adamlarını yetiştiren öğretmenlerimizin evlerine vardıklarında maddi rahatlık ile karşılanmadıklarını toplumun her kesiminden insan bilmektedir.

2015 Öğretmen maaşları ne kadar olacak?

2015 yılı öğretmen maaşları ilk 6 aylık periyot dahilinde yaklaşık olarak yüzde 3 düzeyinde bir artış göstererek, 64 TL tutarında ek gelir sağlayacak. Bu sayede en düşük öğretmen maaşı 2015 yılı Ocak ayı itibari ile 2 bin 200 TL tutarına ulaşacaktır. 24 Kasım’ın da yaklaştığı şu günlerde, öğretmenlere uygulanması planlanan bu zam politikasını yeterli bulmayan birçok insan, tepkisini göstermekten de çekinmiyor. Bağımsız Eğitim-Sen de tepkisini saklamayanlardan yalnızca birisi. Verilecek bir maaş ikramiyenin öğretmenlerin birçoğunu sevindireceğini dile getiren Bağımsız Eğitim Sendikası bu isteğinde haksız da değil.

Kademelere göre öğretmen maaşları ne kadar artacak?

Bu bağlamda yeni yılda öğretmen maaşları da şu şekilde değişim gösterdi diyebiliriz. 11 yıllık hizmet görevini tamamlamış 6’ncı derecenin 3’üncü kademesinde bulunan bir öğretmen, 67 TL tutarında bir artış sayesinde 2 bin 232 TL’den 2 bin 299 TL’ye yükselecek. Aynı şekilde 25 yıllık eğitim serüvenini tamamlayabilmiş, eski öğretmenlerimiz de yani 1’inci derecenin 4’üncü kademesine tabi bir öğretmenimiz ise yaklaşık olarak 74 TL tutarındaki bir zam sayesinde 2 bin 557 TL maaş almaya hak kazanacak. Belirlenen bu zamlar, yeni yılın ilk ayında işleme tabi tutulup, 6 aylık bir süreci kapsayacak.

44 Yorum

 1. ABUZER ABUZER 13 Ekim 2015

  Mesele Çocukalrın ve gençleri nasıl yetiştigidir kimi ögretmen var bi bok değil kimi ögretmen var 30 kişilik sınıf adamın 2 dudagına bakıo soru yokmu çözek benim öyle ögretmenlerim avrdı v eşuan odtü deyim . böyle ögretmenlere can kurban aldıgı parada helal ama bi bok ögretmeyen fuzuli anlatana haram zıkkım olsun ayrıca bu meslek kutsallıktan ziyade ülkeye vatana millete yapılıcka bir borçtur siz iyi ögrenci yetiştiriseniz hastanelerde mahkemelrde hep işler yürü sokakda ülkede adalet olur onun için bir ülkeyi ögretmenler yönetir aslında

 2. ensondozubastimbeynime ensondozubastimbeynime 19 Mart 2015

  Arkadaslar sabahtan aksama kadar hic durmadan calısıp yıllık izni ve hafta sonu tatili olmayıp buna ragmen 900 tl maas alan insanlarda var unutmayalım. Ben ogretmenlik mezunuyum ve asla kpss ye girmedim, cunki bana uygun olmadigina karar verdim. Suanda aylik ort geliri 5-6 bin olan bir is yapiyorum ve kafam cok rahat. cunki yetinmesini ogrendim. Emin olunki ogretmen maaslari 20 bin olsaydi yine Ayni seyler devam ederdi. Cunki insanlar ne ile mutlu olduklarini bilmiyorlar. Ote yandan mevcut ekonomik durum zaten gozonunde, ben cok kafa yordum sistem asla degismeyecek bunu bilmenizi istiyorum. Gelelim ogretmenlige, cogu ogretmen kisilik noksani, ham insanlardan olusuyor. Bana gore ogretmen atamalari kpss ile degil belirli bir grup kisilik testinden sonra olmali, cunki ogretmenlik meslek degil, insan yetistirme sanatidir, ancak bu sekilde olursa cehaletin onune gecilebilir, once birey sonra toplum olarak uygarlasiriz.yani bu ulke ogretmenlerin elinde ve malesef bu ogretmenlerde yazili sinavla seciliyor. Herkese kucak dolusu sevgilerle, hoscakalin.

  • ayla ayla 14 Eylül 2015

   5 6 binle yetinmeyi mi öğrendiniz..vah vah..kafanız da rahat haa?çünki değil çünkü:)

  • ela ela 6 Aralık 2015

   hahahah yavrum ya kıyamam kafaya bak kafanı al halının üstünde yuvarla bence

 3. mimar mimar 6 Şubat 2015

  Ben mimarım , bir öğretmene göre hem bölümü kazanması zor hem okulu bitirmesi zor . Sabah kadar ayakta hiç uyumadan çizim yaparak okul bitirdik ve şuan özel bi şirkette çalışıyorum. yarı yıl tatilimiz yok , senelik toplamda 18 gün tatilimiz var , onda da doktora gitsen senelik izninden kesiliyor ve 7 yıllık mimarım aldığım miktar aylık 2300 ki , ben şanslıyım bir çok arkadaşım 1000 tl çalışıyor ve şantiyelerde gecenin 12 sine kadar çalıştığımız oluyor. Sizin aldığınızda çok değil ama ülke şartalrında kıyaslarsak madem öyle ise , bizimki daha acı bir durum .

  • Anonim Anonim 12 Şubat 2015

   vallahi

 4. burak burak 5 Ocak 2015

  bune ya arkadaşlar tüm boyu okulda 9 saat didin uğraş eve gel kafan ağrrıdan duramasın aldığımız maaşa bak yazık devlet bunu düşünmeliiii!!!!

  • Anonim Anonim 12 Şubat 2015

   devleyin parasımı var

 5. vhki vhki 5 Ocak 2015

  öğretmen arkadaşlar neden sadece maaşlarından bahsediyor aldıkları ek dersi paradan saymıyorlarmı acaba 2100 tl maaşım var diye yalan söylemeyin burada ek dersler eğitim ödenekleriyle toplam nekadar alıyorsunuz ondan bahsedin ?

  • öğretici öğretici 5 Ocak 2015

   niye zorunuza gidiyor ek dersimiz ayrıca benim ekdersim haftada 6 saat öğretmen ekdersinle uğraştığın belli hesap et bakalım lise mezunu vhki sen ne kadar alıyorsun

   • adile yaşar adile yaşar 6 Şubat 2015

    Ben mimarım , bir öğretmene göre hem bölümü kazanması zor hem okulu bitirmesi zor . Sabah kadar ayakta hiç uyumadan çizim yaparak okul bitirdik ve şuan özel bi şirkette çalışıyorum. yarı yıl tatilimiz yok , senelik toplamda 18 gün tatilimiz var , onda da doktora gitsen senelik izninden kesiliyor ve 7 yıllık mimarım aldığım miktar aylık 2300 ki , ben şanslıyım bir çok arkadaşım 1000 tl çalışıyor ve şantiyelerde gecenin 12 sine kadar çalıştığımız oluyor. Sizin aldığınızda çok değil ama ülke şartalrında kıyaslarsak madem öyle ise , biizmki daha acı bir durum.

    • serkan serkan 20 Şubat 2015

     öğretmen olmak eskisi gibi kolay değil 300 bin öğretmen atanmak için çalışıyor ama alım 40-15 bin oldu bu sene, kimi 55 ile atanıyor kimisi 81 ile atanamıyor ben 8 yıldır kpss ye çalışıyorum ve nisanda atama olursa atanacağım 34 yaşına geldim düzgün bir işim olmadı ücretli öğretmenlik, inşaatçılık, otoparkçılık, montajcılık ne kadar vasıfsız iş varsa yapmak zorunda kaldım çünkü öğretmene kimse iş vermiyor,şuan atansam geride kalan en güzel yıllarımın hesabını kim verecek, tek suçum bu ülkede üniversite okumak oldu maaşa gelince okulların açık olduğu aylarda ortalama 2500 tl öğretmen maaşı var emekli olunca 1200-1300.mimar olarak 20 yıllık bir mimar iyi para kazanabilir büro açabilir çok ciddi rakamlar kazanabilir ki ben hiç maddi durumu kötü bir mimar tanımadım ama maddi durumu kötü birçok öğretmen var.

 6. ayse yasar ayse yasar 4 Ocak 2015

  Tüm meslek gruplarını yetiştiren biz öğretmenlere 2557 tl ci yüksek bir maaş üstelik 4 ay tatil yarim gün çalışma hatta çalışmama :-):-):-):-):-)25 yıldır çalışıyorum 1.derecenin 4kademesinde aldığım maaş aralık ayında 2324 tl idi

  • Anonim Anonim 4 Ocak 2015

   92 puan almak için çalıştık önce atanabilmek için. 2100 civarında alıyorum ben tüm gün okulda teneffüs aralarında bile matematik çözüyorum. üstüne kızların sorunları gece gelen mesajlar kaçan öğrenciler aile şiddetleri hepsini bizimle paylaşıp çözüm bekleyen öğrencilerim var. 4 ayda değil 2 ay tatil yapıyoruz biz yazları. neyse bilin ki bunları yapan öğretmenlerde var öbür dünyada çalışan öğretmenlerle helalleşmek zorunda kalmayın. ziraa hakkını veren cok iyi çalışanlar var o genellediğiniz grupta

  • Anonim Anonim 16 Ocak 2015

   nasıl bilip bilmeden konusursunuz madem bu kadar tatılı var sende olsaydın baslmadan semıner bıttıkten sonra semıner yarım gunde bızım harcadıgımız eforun onda bırı sız bı gunde harcamıyorsunuz aman ögretmenliğin başı ne buyukmuşşş!!!!!

 7. bir öğretmen bir öğretmen 31 Aralık 2014

  mesele para değil diye yorum yazanlar bizi satan sendikanın elemanları mı diye düşünüyorum..Paran kadar itibarın var.Bırak bu ağızları .

  • Öğretmen Öğretmen 1 Ocak 2015

   Sayın ziyaretçimiz mesajınız küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlardan bir veya daha fazlasını içerdiğinden dolayı yayınlanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

  • Öğretmen Öğretmen 1 Ocak 2015

   Hikaye değil gerçek. Bedelli askerlik parasını ödeyen bir doktora; Miktar çok mu diye soruldu. Oda manidar bir cevap verdi DEDİKİ ; öğretmenler bile temin edebiliyor….. Başka bir memur değil öğretmen

 8. PLT PLT 30 Aralık 2014

  Sayın öğretmenlerim; yorumlarınızı yaparken,
  1: Müslüman olduğunuzu
  2: Öğretmen olduğunuzu unutmayın.
  Birbirinizi küçümseme dilini kullanmayın, boş verin…
  Bırakın millet, uzaktan duyduğu davul sesini, duyduğu gibi yorumlayıversin. Biz mesleğimizin kutsallığını aklımızdan çıkarmayalım. Dua ile kalın inşallah! 🙂

  • Öğretmen Öğretmen 1 Ocak 2015

   Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Şeytan olmayın arkadaşlar…

 9. itibar itibar 27 Aralık 2014

  mesele para değil mesele saygınlık itibar bunları geri istiyoruz son on yılda öğretmeni velinin elinde oyuncak edenler şimdi de öğrencinin eline düşürmeye çalışıyorlar öğrenci öğretmene puan verecekmiş yazık çok yazık sonuçta alay eden toplumsal değerlere saygı göstermeyen ahlak kurallarını hiçe sayan bireyler oluyor ve ne yazık ki fatura öğretmene kesiliyor bizler yetiştiriyoruz geleceğimizi soruşturma geçirmeyen öğretmen var mı acaba öğretmeni ne hale düşürdünüz toplumun gözünde tebrik ederim

 10. öğretmen öğretmen 27 Aralık 2014

  mesele para mı sizce mesele para değil mesele sadece saygı. Saygı istiyoruz. Son on yılda öğretmen velinin elinde oyuncak olmuş adeta veliden korkar hale getirdiler . Ortaokul çocukları bile farkında bu durumun ve öyle güzel kullanıyorlar ki.Şimdi de öğrenci öğretmene puan verecekmiş. bu kadarı da pes doğrusu yazık öğretmenlikten soğuttular Sonuç itibariyle söz dinlemeyen alay eden saygı göstermeyen önemse34meyen ahlak kurallarını toplumsal kuralları hiçe sayan bireyler yetiştiriyoruz ne acı ki fatura yine öğretmene kesliyor tebrik ediyorum milli eğitimi bizi bu hale düşürdükleri için

 11. ferace ferace 19 Aralık 2014

  Maaşından memnun bir öğretmene rast gelmedim. Aldığınız maaşın yarısı ile iki kat daha fazla ders vermeye razı olan binlerce öğretmen adayı var.
  Çoğu da kahvehane köşelerinde mutluluğu ve tebessümü çift okey bulmaya odaklamış. Çay içmekten dişleri sararmış, ağızda sigara sarılığı daha çirkinleştirmeye yeminli. Dumanlı bir ortamın içinde inadına bir şeyleri unutmaya çalışıyorlar…Sanırsınız ki üniversiteye uğramamış bu zatlar..Bir kısmı da var ki; seyyar satıcılık yapıyor.Kafasına yünden biçimsiz bir külah takıp , -ne neye yakışmıyorsa özenle seçmiş gibi mübarek- yakışıksız elbiseler giyip ,tanıdık görünce utançtan köşe bucak tezgahtan kaçan tiplerden tutun da , “kim görürse görsün! Ekmek için çalışmak Ayıp değil!” kafasında hayatla inatlaşanlara dek…
  Açtırmayın bayramlık ağzımı….
  2 bin lira çok iyi bir paradır çoook….
  :))

  • haydar haydar 20 Aralık 2014

   ferace hanım öğretmen maaşı ÇOK diye değil, başkalarının maaşıneden AZ diye sorgulayın.

  • Anonim Anonim 21 Aralık 2014

   sen nesin be

  • Anonim Anonim 22 Aralık 2014

   SEN CEVAP VERMEYE BİLE DEĞMEZSİN!!!!!!!!!!!

  • zhr zhr 22 Aralık 2014

   Biz ders anlatarak yorulmuyoruz….besyuz ogrenciye oglum yapma….kavga etme…kapi lamba vb kirma….dur yapma dur yapma dur yapma….beyin artik ses kaldirmiyor…helede sana hakaret eden ogrenciler….bizi bunlar yoruyor….

   • zhr zhr 22 Aralık 2014

    Hic kimse bizim yaptiklarimizi kucumsemesin…

  • aa aa 22 Aralık 2014

   Onun için işsizliği önlemiyorlar.Daha çok kişi aç kalsın, daha az paraya çalışmak zorunda kalsın… (Yorumunuzun bu kısmı editörler tarafından yayınlanmaya uygun bulunmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.)

  • ahmet ahmet 26 Aralık 2014

   rica ediyorum ; bir meslek lisesinde bir hafta derse giriniz.
   sonra bu konuları tekrar konuşalım lütfen…

  • Öğretmen Öğretmen 1 Ocak 2015

   Sayın ziyaretçimiz mesajınız küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlardan bir veya daha fazlasını içerdiğinden dolayı yayınlanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

  • Sancar Sancar 4 Ocak 2015

   Değerli arkadaşım, ne güzel anlatmışsınız… Sizi kim sinirlendirdi böyle? Peki bu genellemelerin dışında kalan ve eğitime gönül vermiş, öğretmenlik dışında hiç bir geçim kaynağı olmayan eğitimcileri hangi kefeye koyuyorsunuz. Bayramlık ağzınızdan biraz insaf, bir miktar anlayış azıcık da empati beklemek lüks mü olur? acep? Bilginin değerini ve insanın onurunu ekonomiyle tartmayalım ama statü ve saygınlıktaki erimeye ne demeli? Yoksulluğun tanımını nasıl yapacağız, asgari ve insani standarta göre mi yoksa aç kalmamaya göre mi?
   Saygılarımla.

  • ali ali 4 Ocak 2015

   Okulumdaki hizmetli benle aynı maası alıyor.ben aksama kadar ders işliyorum teneffuste soru cözüyorum.işim eve gidince devam ediyor ve 2100 tl maas alıyorum hizmetli ilkokul mezunu aksams kadar 2 kez üstünkörü etrafı temizler gibi yapıyor benim bir saat te garcadığım emeği o bir günde harcamıyor ve o da 2100 tl alıyor ve sen buna öpretnen çok alıyor diyorsun yazık kardes

 12. Anonim Anonim 15 Aralık 2014

  Temmuzda 75 lira zam alacaktımki 65 lirası vergi dilimine kesilmiş 10 lira zam geçti elime…………………

 13. Anonim Anonim 13 Aralık 2014

  öğretmen maaşı eridi gitti arkadaşlar …

 14. ayşe saydam ayşe saydam 27 Kasım 2014

  bugüne kadar bir öğretmen ve bir araştırma görevlisinin maaşı yaklaşık aynıydı. ama son yapılan zamla araştırma görevlilerin maaşları 3200 TL ye çıktı. bu yüzden öğretmen maaşlarının en az bir araştırma görevlisi maşı kadar olmalıdır?

  • Anonim Anonim 28 Kasım 2014

   suyunu çıkarmışsın ayşe:)

   • Anonim Anonim 22 Aralık 2014

    evet ayşe suyunu çıkarmışsın. bizler üniversiteden sonra atanamayıp birilerinin torpiliyle araştırma görevlisi olmadık ki 3200 TL alalım

  • Öğretmen Öğretmen 1 Ocak 2015

   Duyan var mı?

  • bir yardımcı doçent bir yardımcı doçent 6 Şubat 2015

   yok artık :)) adam yüksek lisans yapmış belki doktora yapmış madem ozaman , lise mezunları herkesinde en az bir öğretmen kadar maaşı olmalı 🙂 Bu desem kabul eder misin ? Şuan senin dediğin şey ile aynı canısı 🙂

 15. büşradmrcn büşradmrcn 11 Kasım 2014

  açıkçası zam vermişler vermemişler umrumda değil bu ay ekdersimden 180 tl kesildi hak mı bu vergi kesintiymiş hem maaştan gitsin hem vergiden oh ne ala yüzde 3+3 müşşş verdikleri bu zammı hatta fazlasını temmuzdan sonra zaten geri alıyor kimin yanına kar acaba …bir hizmetli bir hakim savcı bi akademisyen kadar değerimiz falan yok şu türkiyede ..

  • Anonim Anonim 27 Kasım 2014

   Akp güzel işler yaptıda bu öğretmen düşmanlıklarını anlamıyom.maaş bitti zaten.ama hizmetli 8saat çalışıyo öğretmen 6 saat çalışıp aynı maaşı alıyo deyip,öğretmenler gününde konuştukları tam bir iki yüzünü değilde nedir…

   • Öğretmen Öğretmen 7 Aralık 2014

    anlasan şaşardım, iyi okutamamışız seni

 16. Ahmetztrk Ahmetztrk 10 Kasım 2014

  Temmuzda dilime gireriz, onu da geri alırlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.