2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihleri, Maaşları ve Şartları Nelerdir?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihleri

Ücretli Öğretmenlik’te Başvuru Tarihi, Son Başvuru Tarihi vb durumlar aslında söz konusu değildir. Bu işi yapmak isteyen öğretmenler istedikleri tarihte ilgili Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru formunu vererek başvuruda bulunabilirler.

Fakat Milli Eğitim Müdürlükleri tüm yıl boyunca bu konuyu takip etmek istemezler. Bunun sebebi de eğitim öğretim dönemi başladıktan sonra öğretmene ihtiyaç duyulan branşlara ellerindeki ücretli öğretmenlik başvurularını kullanarak gerekli görevlendirmeleri yapmalarıdır. Doldurdukları pozisyonlara tüm yıl boyunca başvuru almak yerine başvuruları belli dönemlerde ve topluca almak daha cazip ve mantıklı gelmektedir. Ve bu başvuru dönemi genellikle okullar açılmadan önce, Temmuz – Eylül ayları arasında olmaktadır. Hatta çoğunlukla Temmuz sonu gibi başvuruların başladığını söyleyebiliriz.

Ücretli Öğretmenlik için başvurmak istediğiniz il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin internet sitelerinde duyuruları takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Ücretli Öğretmen’in maaş hesaplaması ek ders ücreti üzerinden öğretmenin girdiği ders saatine göre yapılır. 2016 yılının ilk altı ayında Ücretli Öğretmen olarak görev yapan bir kişi haftada 30 saat aylık 120 saat için ortalama 1300 TL maaş almaktaydı.

2016 Temmuz ayı itibariyle 1 ek ders saat ücreti 11 TL’dir. Ücretli öğretmen okulda girdiği ek ders saati kadar ücret alır. Sınıf öğretmeni olarak görev yapan ücretli öğretmen aylık 120 saat ya da o ayın daha fazla günü olursa daha fazla saat ek ders ücreti karşılığı ders verebilir.

Branş öğretmenleri okullardaki ders saatlerine göre ek ders alırlar.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu Haklarından mahrum bulunmamak,
 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicili temiz olmak,
 • Sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış, erteletmiş veya muaf olmak, bakaya kalmamak,
 • Lisans veya Ön lisans mezunu olmak [16.12.2006 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. Maddesi (a) bendine göre Yüksek öğrenimli (Lisans, Ön Lisans) olmak koşulu aranmaktadır. Burada, sadece Usta Öğretici olunduğu taktirde bir istisna söz konusudur].
 • Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak,
 • Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik  (Ücretli Öğretmenlik) müracaatında bulunabilirler.

Ücretli Öğretmenlik İçin İstenen Belgeler

 1. Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Dilekçesi (İlçe MEM´den temin edilecek, müdürlüklerin web sitelerinden de temin edilebiliyor)
 2. Diploma / Mezuniyet Belgesi / Çıkış Belgesinin Aslı ve Fotokopisi (Yurtdışı okul mezunlarından denklik belgesi)
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. Pedagojik Formasyon Belgesi / Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans belgesi Fotokopisi,  (Eğitim Fakültesi Mezunları hariç) (varsa)
 5. KPSS Sonuç Çıktısı (varsa)
 6. SABIKA KAYDI (E-Devlet Sisteminden alınabilir)
 7. Kurs/Seminer Belgesi (varsa)
 8. Fotoğraf (1 adet)

Not: Yukarıdaki evraklara ilave olarak başvuru yapacağınız Müdürlük internet üzerinden Online başvuru alıyor olabilir. Böyle bir talebin olup olmadığını Müdürlüğün WEB sayfasındaki Haber ve Duyuru bölümlerinden mutlaka kontrol ediniz. Eğer böyle bir talep varsa Online müracaatınızı mutlaka yapınız.

Bir yorum

 1. Tüm fakülte mezunları fakülte diyoruz?bunlar biterse 2 yıllıkları alabilirler. Yönetmelik açık ve net.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.