2016 da 100 Bin Öğretmen Atanmalı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, düzenlediği basın açıklamasında 2016 yılı 100 bin öğretmen ataması taleplerinde ısrarcı olduklarını, bu talepten vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının okuldaki sorunlarla daha yakından ilgilenmesi, eğitim ve öğretimde görevli çalışanların beklentilerinin iyi belirlemesi ve okullarda ki acil ihtiyaçların gidermesi konusundaki gerekliliklere dikkat çekti.

İsmail Koncuk, 417 bin öğretmenin atanmak için ümitle beklediğini hatırlatırken 95 bin 624 öğretmen kadrosu açığı olduğunu belirtti, bu sebeple 2016 yılında 100 bin öğretmen kadrosunun açılması taleplerini yineledi.

Özel okul teşviği devlet okullarına aktarılmalı!

Devlet okullarının fiziki şartlarının yetersiz olduğunu söyleyen Koncuk, özel okullara öğrenci başına 2 bin 680 lira ile 3 bin 750 lira arasında verilen teşviğin devlet okullarına harcanması gerekliliğini söyledi.

Koncuk, okulların terör örgütünün hedef tahtası haline geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Devletimizin bazı terör bölgelerinde öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin can güvenliğine yönelik aldığı tedbirleri doğru buluyor ve destekliyoruz. Hiçbir terörist eylem ülkemizin birlik ve beraberliğine darbe indiremeyecek, çocuklarımızın eğitim almasına, ilim, irfan sahibi olmasına engel olamayacaktır. Şunu da belirtelim ki; eğitim-öğretime ara verilen yerlerde can güvenliğinin sağlanmasının ardından ivedilikle telafi eğitimlerine başlanmalıdır. Hatta MEB, bu bölgede eğitim hakkından mahrum bırakılan öğrencilerimizi, diğer illere taşıyarak telafi eğitimini bölge dışında da yapabilir. Bu çocuklarımız uzun bir süre okullarından ayrı kalmıştır. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, öncelikle bu çocukların eğitimlerini eksiksiz vermekten geçer. TEOG sınavları, üniversite sınavları da göz önüne alınarak telafi eğitimlerine ayrı bir önem verilmelidir.”

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.