MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

2016 Haziran İl Dışı Atama İsteyecekleri Bekleyen Büyük Tehlike

Sistem dolayısıyla memleketlerine gidemeyen hep il dışı tayin bekleyen öğretmenlerdir.

2016 Haziran İl Dışı Atama İsteyecekleri Bekleyen Büyük Tehlike
  • 13.06.2016
  • 5.212 kez okundu

2016 Haziran İl Dışı Atama İsteyecekleri Bekleyen Büyük Tehlike

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm şehirlerde il içi atamaları tamamladı. Ders zilinin son bulması ile birlikte bu öğretmenlerimiz yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar ve seminerlerini burada alacaklar. İl içi atamaların bitmesi ile birlikte gözler il dışı tayinlere çevrildi. Memleketlerine gitmek isteyenler ya da memleketlerine yaklaşmak isteyenlerin dört gözle beklediği tayin. Fakat bu sene il dışı bekleyenleri büyük bir sıkıntı bekliyor. Tüm okullar açılmayabilir.

Biliyorsunuz ki il içi tayinlerden sonra dolan ya da boşalan kadroların tümü ilçe milli eğitim müdürlüklerince bakanlığa bildirilir. Bakanlık il dışı atamaları için istediği kadar kadroyu boş gösterir. Yani illere sınır koyar. Halbuki bir ilde çok fazla boş okul olmasına rağmen bakanlığın koyacağı sınır sebebiyle o okulların tümüne tayin olmaz.

Aday Öğretmenlik ve Özür Grubu İl Dışını Etkileyecek

2016 Şubat’ta yapılan ilk atamaların %49’u batıya yapıldı ve bu öğretmenler görev yerlerine daha gitmediler. Şu anda istedikleri ilde veya ilçede stajyer öğretmen olarak görev yapıyorlar. 2016 Ağustos ayında ise özür durumu yapılacak ve özür grubu atamalarında bakanlık bir müdahalede bulunamıyor ve tüm okullar açık olarak rahatlıkla tercih yapılıyor. Özür grubu atamalarının bir özelliği de batıda en çok okulun açıldığı tayin türü olmasıdır.

Doğuda görev yapanlar için paha biçilmez fırsat olan özür durumu atamaları şimdi önlerine olacak.

Peki nasıl?

Bakanlık %49’unu batıya yaptığı ilk atamalar ve müdahale edemediği ve batıya büyük bir atamaya sebep olan özür durumundan dolayı doğuda pek fazla öğretmen kalmayacağını düşünerek il dışı tayinlere sınır getirebilir.

Bakanlık batıdan az kadro açarak öğretmenleri doğuda tutma yoluna gidebilir. Bu sayede doğuda olası bir öğretmen eksikliğinin önüne geçmiş olur.

Bu sebepledir ki il dışı tayin bekleyen öğretmenler 2016 Haziran il dışı tercihlerinde umduklarını bulamayabilirler. Sistem dolayısıyla memleketlerine gidemeyen hep il dışı tayin bekleyen öğretmenlerdir. Umarız bu yazdıklarımız gerçekleşmez ve tüm il dışı bekleyenler istedikleri ile rahatlıkla atanırlar.

www.mebajans.net

 

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

Öğretmenler Ücretli Değil Kadrolu Olmak İstiyorlar
Ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılarak boş olan öğretmen kadrolarının kadrolu öğretmenler ile doldurulması gerektiğini düşünen öğretmen adayları sosyal medya üzerinden toplandılar.
EBS Odak Analizi Çalışmasında Yabancı Dil Çözümü
EBS tarafından yapılan araştırmalar yabancı dil eğitiminde bakanlığa yardımcı olacak nitelikte bilgiler sunmaktadır. Odak Analiz çalışması yabancı dilin geliştirilmesinde niteliğe...
10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ