MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

2016 MEB Yönetici Atama Sınavı

2016 – 2016 Yeni Yönetici Atama Yönetmeliği 6 Ekim 2015 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlandı…

2016 MEB Yönetici Atama Sınavı
 • 18.10.2015
 • 4.095 kez okundu
2016 meb yönetici atama, 2016 müdürlük sınavı, 2016 meb müdür yardımcılığı sınavı, meb, öğretmen, milli eğitim bakanlığı yönetici atama, meb müdür baş yardımcılığı sınavı

2015- 2016 Yönetici Atama Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yönetici atama yönetmeliğini çıkardı. Şu an merak edilen konular okul müdürlerinin, yöneticilerin nasıl atanacağı, kriterlerin neler olacağı konusu. 6 Ekim 2015 tarihinde bu yönetmelik, 29494 Sayılı Resmî Gazete  sayısında yayınlandı. Doğal olarak bu yönetmelikten sonra birtakım farklılıklar, yenilikler meydana geldi. Şimdi hep beraber bu yenilikleri ve yönetmeliği biraz inceleyelim.

Yeni yönetici yönetmeliğine göz atacak olursak birtakım değişiklikler yaşandığını söyleyebiliriz. Örneğin ilk fark edilen değişiklik, okul müdürü teklifi ile atanan Müdür yardımcılığı için merkezi sınav şartının getirilmesi oldu. Yani bu yönetmelik sayesinde yönetici pozisyonunda müdür yardımcılığı sınavı düzenlenecek ve bu yazılı sınav sonucuna göre işlemler yürütülecektir. Müdür yardımcılığı soruları ise 100 soruyu içeriyor. Bu yazılı sınavların sonuçlarına göre de atamalar gerçekleşiyor diyebiliriz. Müdürlüğe görevlendirme konusuna gelecek olursak da bu pozisyon,  müdürlük, müdür başyardımcısı, müdür yardımcılığı yapmış olanlar arasından seçilecek ve sözlü bir sınav gerçekleşecektir diyebiliriz. Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında 8 yıllık görev süresi dolanlar ve belli şartları taşıyanlar arasından müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilecek kişiler de bakanlık tarafında veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan test sınavıyla değerlendirilecekler.

Atama Sınavında Başarılı Olanlar Nasıl Belirleniyor?

Bu sınavda 100 üstünden 70 ve üzerinde puan alan kişiler başarılı olarak sayılacaklar. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçlar ilan edildikten sonra en fazla 1 yıllık bir süreyle yani bir sonraki sınava kadar geçerli sayılacak. Yazılı sınav sonuçları da sınav yapıldıktan sonra en geç 30 gün içinde bakanlık sitesinde duyurulacak. Sınava katılanlar için sonuçlar açıklandıktan sonra en geç 5 iş günü içinde itiraz etme hakkı verilecek. Bu itirazlar sınavı yapan birim tarafından en geç 10 iş günü içinde incelenerek karara bağlanmak zorundadır. Daha sonra da bu birim, adayı bilgilendirme sürecinden de sorumludur. Müdür yardımcısı olarak görev yapmak isteyen adaylar en çok 20 kuruma başvuru yapabilecekler. Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcılığı konumunda görev yapmak için başvuran adaylar da puan üstünlüklerine göre çeşitli eğitim kurumlarına yerleştirilecekler. Eşit puan alana adaylar için de yöneticilikteki hizmet süresi ve hizmet puanı kriter olarak kabul edilecek.  Eşitlik devam ederse de adaylar kura yoluyla belirlenecek.

Sınav Konuları ve Tarihi

Müdür yardımcılığı ve müdür baş yardımcılığı sınavı konularına göz atmak gerekirse yüzdelik olarak;

 1. a) Türkçe-dil bilgisi: %10,
 2. b) Genel kültür: % 10,
 3. c) Resmî yazışma kuralları: % 4,

ç) Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri: % 4,

 1. d) Okul Yönetimi: % 4,
 2. e) Yönetimde insan ilişkileri: % 4,
 3. f) Okul geliştirme: % 4,
 4. g) Eğitim ve öğretimde etik: % 5,

ğ) Türk idare sistemi ve protokol kuralları: % 5,

 1. h) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): % 50.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Anonim diyor ki:

  Hep şikayet edersiniz ama öğretmenliğe de dönmesini.

 2. Haluk Demirkol diyor ki:

  Özellikle yetiştirme kursları sonrasında umarım Meb okullar için idareci bulabilir.

  1. madur diyor ki:

   haklısın kardeşim. saat 22:30 halen okuldayız. öğretmen hakkıdır ücretini alacak. buradan kalkıp 60 km sonra eve gedeceğiz. mazot cabası. yöneticiye hava gazı. son idareciliğim. başka yok.

YORUM YAZ