İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk sözleşmeli öğretmen atamalarını gerçekleştirdi. Bakanlık 15 bin öğretmeni KPSS, ÖABT ve Sözlü mülakata göre atarken 5 bin öğretmeni de dershanelerde 6 yıl sigortalı çalışmasına şartına bakıp sözlü mülakat ile atamalarını gerçekleştirdi.

Atama sonuçları atama.meb.gov.tr adresinde yayınlandı. Geriye kalan 10 bin atamanın Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Sözleşmeli öğretmenlik alımı bir çok kesimde tepki toplamıştı. Hatta sözleşmeli öğretmenliğe bir de sözlü mülakat eklenince bir çok aday torpil olasılığından bahsetmişlerdi. Tüm bu tartışmalara rağmen Bakanlık öğretmen atama takvimine uymaya devam ediyor ve atama işlemlerini tarihlerine uygun olarak gerçekleştiriyor.

Hatta sözlü mülakat itiraz zamanında bir çok ilde öğretmenler eylem yaptılar. Eylemlerinin amacı sözlü mülakatların KPSS puanına göre farklı olduğu ve atamaların sözlü mülakatlara göre değil, KPSS puanına göre yapılmasıydı. Milli Eğitim Bakanlığı geri adım atmadı ve sözleşmeli öğretmen atamalarını sözlü mülakat puanına göre gerçekleştireceğini açıkladı. Tercihler de tamamlanınca geriye sadece atama sonuçlarını beklemek kaldı.

Öğretmen atama yeri tercihlerinin kalkınmada öncelikli iller olacağı söylenirken yayınlanan tercih edilecek illerin çoğunlukla doğu illeri olması adaylarda ikinci bir hayal kırıklığı yarattı.

Umutlar Kasım Atamasına Kaldı

Herkes bu OHAL döneminde yapılan atamalarda yaşanan (adaylara göre) hataların ve yanlışların Kasım atamasında yaşanmamasını bekliyor fakat Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarının bundan sonra değişmeyeceğini ve hem sözleşmeli olacağını hem de sözlü mülakatlara devam edileceğini söylüyor. Umarız hiç bir adayın hakkına girilmeden öğretmen atamaları gerçekleştirilir.

windows 10 education satın al

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.