MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamı Yönetmeliği Detayları

MEB tarafından yayımlanan sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğinde dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamı Yönetmeliği Detayları
  • 03.08.2016
  • 5.299 kez okundu

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamı Yönetmeliği Detayları

3 Ağustos 2016 tarih ve 29790 sayı ile resmi gazetede sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeli yayınlandı. Bu yönetmelikte dikkat çekici hususları sizler için derledik.

2016 Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik için TIKLAYINIZ

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelikde Dikkat Edilecek Hususlar

–> KPSS sonucunda her branş için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, branşlar için belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılacak.

–> Sözlü sınavda 100 puan üzerinden 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, “Sözlü Sınav Puanı Üstünlüğüne” göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dâhilinde elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Puan eşitliği hâlinde KPSS puanı üstünlüğü dikkate alınacak; eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

–> Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

–> Sözleşmeli Öğretmenler görev yaptıkları yerde İsteğe Bağlı Yer Değişikliği talebinde bulunamazlar.

–> Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan başarılı sayılsa da 60 ve üzerinde puan alan herkes atanamayacak. Çünkü atamalar, Sözlü Sınav Puan Üstünlüğüne göre en yüksek puandan başlanarak kontenjan sayısına kadar devam edecek.

–> Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere (Toplam 50 İl) yapılacak. Bu 50 il listesi için TIKLAYINIZ.

–> Sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına Şubat döneminde atama yapılacak. Ancak Bakanlıkça gerekli görüldüğü hâllerde bu dönem dışında da atama yapılabilir.

–> Sözlü sınav komisyonu; 1 başkan ve 2 asıl olmak üzere toplam 3 üyeden oluşacak. Öğretmenin Sözlü Sınav Başarı puanı, her üyenin verdiği puanın aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacak.

–> Sözlü sınav değerlendirmeleri 100 puan üzerinden yapılacak.

–> Sözlü Sınav Konuları ve Ağırlıkları Şu Şekilde Olacak:
a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: (%25)
b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: (%25)
c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: (%25)
ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: (%25)

–> Sözlü sınav sonuçlarına, sonuçların açıklanmasını takiben duyuruda belirtilen süre içinde sınava girilen sınav merkezinin bulunduğu il millî eğitim müdürlüğüne itiraz edilebilir. Bu itirazlar sözlü sınav komisyonunca incelenerek oy çokluğu ile karara bağlanır. İtiraz sonuçları, ilgili il millî eğitim müdürlüklerince itiraz sahiplerine duyurulur.

–> Sözleşmeli öğretmenlik tercihlerinde en fazla 20 tane tercih hakkı vardır. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirterek isteklerine göre 21.tercihlerini açık ya da kapalı tutabilecek.

–> Atamalar, İl ve İlçeye yapılabileceği gibi doğrudan eğitim kurumlarına da yapılabilir. İl/İlçe emrine atama yapılması hâlinde sözleşmeli öğretmenlerin görev yerleri, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince alanında ihtiyaç bulunan eğitim kurumları olacak şekilde belirlenir.

–> Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili İL/İLÇE millî eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanır.

–> Sözleşmeli Öğretmenlerden her yıl yapılacak performans değerlendirmesinde başarılı olamayanların sözleşmeleri tek taraflı feshedilir.

–> Sözleşmeli öğretmenler, 1 ay önceden yazılı ihbar ile sözleşmeyi tek taraflı feshederek kadrolu öğretmenliğe başvuru yapabilir.

–> Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonu saklı tutulur ve bunlar istekleri hâlinde ayrıldıkları eğitim kurumunda yeniden hizmete alınır.

–> Herhangi bir sebeple ihtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.

–> Sözleşmeli öğretmenlerin malî hakları ile ilgili iş ve işlemler Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar hükümlerine göre yapılır.

–> Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılır. Ayırca hastalık ve diğer mazeret izinleri hakları da mevcuttur

–> Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme süreleri 1 yıllık yapılır. Bir yılın sonunda sözleşmesi feshedilmeyenlerin sözleşme süreleri takip eden yıl için de geçerlidir. Bu süre 4 yılı geçemez.

Aklınıza takılan soruları bu haberin altına yorum yaparak sorabilirsiniz.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan 2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihleri, Maaşları ve Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde 2016 ağustos ücretli öğretmenlik, 2016 ücretli öğretmen alan iller ve 2016 ücretli öğretmen başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
Öğretmenler Günü mü?
Eğitim Fakülteleri mezunu olmayan bakanımız bir şeyleri ispat etmek için büyük eylemlerle uygulamadan kaldırttığımız SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİ diğer bir adıyla SÖZLEŞMELİ...
26-27 Nisan 2017 2. Dönem TEOG Sınavı Konuları Neler?
2. Dönem TEOG sınavında 8. sınıf öğrencileri hangi konulardan sorumlu olacaklar? 2. TEOG sınavı branş branş sınav konuları neler? Öğrenciler...
329 Öğretmen 24 Kasım için Ankara’da Ağırlanacak
Bakanlık 24 kasım Öğretmenler Gününe özel 81 ilden öğretmenleri Ankara'ya ağırlayacak. Buna ek olarak 15 Temmuz şehitlerinin akrabaları olan öğretmenler...
30 Bin Öğretmen ihracında yüzde 1 hata bile yok
Bakan İsmet Yılmaz, öğretmen ihraçları, 2017 öğretmen atamaları, kapanan askeri okulların durumu, 2017 MEB bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı. Dikkat çekici...
KPSS’de Görev Alan Öğretmenlerin Alacağı Sınav Ücretleri Belli Oldu
20 Kasım 2016 tarihinde yapılan KPSS ortaöğretim lise sınavında görev alan öğretmenleri alacağı ücretler belli oldu. Görevliler kaç para sınav...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ