İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016 Şubat 40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

2016 Şubat 40 Bin Öğretmen Ataması

Atması yapılmayan öğretmenler, 2016 Şubat ayı için 40 bin öğretmen ataması talep ediyorlar. Bu kapsamda farkındalık yaratmak adına sosyal medya aracılığıyla da imza kampanyası başlatıldı. Adaylar bu şekilde hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de başbakanlık ve sendikalara çağrıda bulunuyorlar. Aynı zamanda öğretmenlere göre; bu sayı ileride daha fazla artacağı için yavaş yavaş atamalar gerçekleşmeli ve daha büyük sıkıntılar engellenmelidir. Öğretmenlik bölümleri için nitelikli adaylar yetiştirmek adına kontenjanlar açılmalı, AÖF bölümleri kapatılmalıdır. Bunun dışında üniversitelerin öğretmenlik bölümleri için ayrılan kontenjanlar azaltılabilir ya da birkaç yıl için dondurulabilir. Bu önlemler alınabilirse, atama bekleyen tüm öğretmen adaylarının da önü açılmış olacak ve az da olsa sayılar azaltılacaktır. İşte bu sebeplerden ötürü öğretmen adayları davalarında seslerini duyurmak için çaba harcamaktadırlar. Öğretmenlerin yanı sıra lisans ve ön lisans mezunları, lise mezunları da bu alımları dört gözle bekleyen kişilerin başında geliyor.  Özellikle İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi), gıda, veteriner, ziraat mühendisleri, meslek yüksek okulu mezunları da öncelik hakkı bekliyor ve atama konusunda hakkaniyet talep ediyorlar.

Atamalar Ne Zaman Gerçekleşecek?

Birçok öğretmen adayının kafasını kurcalayan en önemli soru ise atamalar ne zaman yapılacak sorusudur. Bu soruya yanıt vermeye çalışan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı gençleri sevindireceğimizi düşünüyorum.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Bakan, Eskişehir’de yaptığı açıklamalarda öğretmen atamalarının yılda sadece bir kez yapılabileceğini, kanunun bu şekilde öngördüğünden de bahsetti. Bunun dışında atamaların olumlu ve olumsuz tüm özellikleriyle birlikte ele alındığını belirten Avcı, kesin bir açıklama yapmaktan kaçınarak değerlendirmelerin devam ettiğinden de bahsetti. Yasa gereği atamaların yılda bir kez yapıldığını fakat Meclis açıldıktan sonra bu konuyla ilgili gündem maddesi belirleyeceklerini de ilave etti.

Atama kontenjanları konusunda da geçen yıllardan az olmayacağı konusunda çeşitli söylemler mevcut. Bir başka görüşe göre de atama sayısı 10. 000 ya da 18.000 şeklinde gerçekleşecek. Geçmiş yılların atama sayılarına bakılırsa 2014 yılında teşvik payı alan bölümler arasında bilişim, beden eğitimi, müzik, rehberlik, Türk dili ve Edebiyatı, sınıf öğretmenliği (ekstra teşvik) mevcut. 2015 yılı teşvik payı alan bölümler arasında ise biyoloji, din kültürü, fen bilimleri, görsel sanatlar, ilköğretim matematik, okul öncesi, sosyal bilimler ve Türkçe bölümü mevcut. 2016 Şubat ayında teşvik payı beklenen bölümler ise fizik, kimya. lise matematik şeklinde.

Bir yorum

  1. barış barış 15 Ekim 2015

    sayın bakanım 1 kasım seçimlerinden önce 40000 öğretmen ataması yapın. bizler 2016 eylül ayında göreve başlıyalım. bizlerde sizlere sandıkta yardımcı olalım. sayın bakanım bu atama işini netleştirin……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.