MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

2016 Şubat 40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

Atanmayan öğretmenler, 2016 Şubat ayı için 40 bin öğretmen ataması talep ediyorlar

2016 Şubat 40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak mı?
  • 09.10.2015
  • 1.067 kez okundu

2016 Şubat 40 Bin Öğretmen Ataması

Atması yapılmayan öğretmenler, 2016 Şubat ayı için 40 bin öğretmen ataması talep ediyorlar. Bu kapsamda farkındalık yaratmak adına sosyal medya aracılığıyla da imza kampanyası başlatıldı. Adaylar bu şekilde hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de başbakanlık ve sendikalara çağrıda bulunuyorlar. Aynı zamanda öğretmenlere göre; bu sayı ileride daha fazla artacağı için yavaş yavaş atamalar gerçekleşmeli ve daha büyük sıkıntılar engellenmelidir. Öğretmenlik bölümleri için nitelikli adaylar yetiştirmek adına kontenjanlar açılmalı, AÖF bölümleri kapatılmalıdır. Bunun dışında üniversitelerin öğretmenlik bölümleri için ayrılan kontenjanlar azaltılabilir ya da birkaç yıl için dondurulabilir. Bu önlemler alınabilirse, atama bekleyen tüm öğretmen adaylarının da önü açılmış olacak ve az da olsa sayılar azaltılacaktır. İşte bu sebeplerden ötürü öğretmen adayları davalarında seslerini duyurmak için çaba harcamaktadırlar. Öğretmenlerin yanı sıra lisans ve ön lisans mezunları, lise mezunları da bu alımları dört gözle bekleyen kişilerin başında geliyor.  Özellikle İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi), gıda, veteriner, ziraat mühendisleri, meslek yüksek okulu mezunları da öncelik hakkı bekliyor ve atama konusunda hakkaniyet talep ediyorlar.

Atamalar Ne Zaman Gerçekleşecek?

Birçok öğretmen adayının kafasını kurcalayan en önemli soru ise atamalar ne zaman yapılacak sorusudur. Bu soruya yanıt vermeye çalışan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı gençleri sevindireceğimizi düşünüyorum.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Bakan, Eskişehir’de yaptığı açıklamalarda öğretmen atamalarının yılda sadece bir kez yapılabileceğini, kanunun bu şekilde öngördüğünden de bahsetti. Bunun dışında atamaların olumlu ve olumsuz tüm özellikleriyle birlikte ele alındığını belirten Avcı, kesin bir açıklama yapmaktan kaçınarak değerlendirmelerin devam ettiğinden de bahsetti. Yasa gereği atamaların yılda bir kez yapıldığını fakat Meclis açıldıktan sonra bu konuyla ilgili gündem maddesi belirleyeceklerini de ilave etti.

Atama kontenjanları konusunda da geçen yıllardan az olmayacağı konusunda çeşitli söylemler mevcut. Bir başka görüşe göre de atama sayısı 10. 000 ya da 18.000 şeklinde gerçekleşecek. Geçmiş yılların atama sayılarına bakılırsa 2014 yılında teşvik payı alan bölümler arasında bilişim, beden eğitimi, müzik, rehberlik, Türk dili ve Edebiyatı, sınıf öğretmenliği (ekstra teşvik) mevcut. 2015 yılı teşvik payı alan bölümler arasında ise biyoloji, din kültürü, fen bilimleri, görsel sanatlar, ilköğretim matematik, okul öncesi, sosyal bilimler ve Türkçe bölümü mevcut. 2016 Şubat ayında teşvik payı beklenen bölümler ise fizik, kimya. lise matematik şeklinde.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. barış diyor ki:

    sayın bakanım 1 kasım seçimlerinden önce 40000 öğretmen ataması yapın. bizler 2016 eylül ayında göreve başlıyalım. bizlerde sizlere sandıkta yardımcı olalım. sayın bakanım bu atama işini netleştirin……

YORUM YAZ