2017 Şubat Öğretmen Atamaları Mülakatsız mı Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı atama yönetmeliği ile öğretmen atamalarının mülakatlı olarak sadece Şubat ayında yapılacağını ve Şubat ayında atanan öğretmenlerin 6 ay stajyer öğretmen olarak görev aldıktan sonra atamalarının yapıldı illere gidecekleri açıklanmıştı.

Bu atama yönetmeliğinden sonra 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı ve 30 binden fazla öğretmen Milli Eğitim Bakanlığından ihraç edildi. Bu planlanmayan gelişme öğretmen atama takvimini de karıştırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ekim ayında 18 bin 500 öğretmen ataması gerçekleştirdi. Bu atanan öğretmenler bir ilk olarak mülakat deneyimi yaşadı. Fakat mülakat bir çok itirazı da peşinden getirdi.

KPSS sınavı sonucunda branş sıralamasında ilk 10’da olan bir aday mülakat sınavından sonra atama tercihi yapmaya hak kazanamadı. Bu durumda akıllara torpil iddialarını getirdi. Hatta torpil listesi hazırladıkları ortaya çıkan ilçe milli eğitim müdürü de FETÖ bağlantısı sebebiyle açığa alındı.

Sosyal Medya üzerinden örgütlenen 100 binden fazla öğretmen adayı #Mülakatsiz60BinÖgretmenAtansin hashtag’i açarak 2017 Şubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarının sadece KPSS sınavıyla yapılmasını istiyorlar.

KPSS sınavının sözlü mülakata göre daha adil olduklarını düşünen grup Milli Eğitim Bakanlığından seslerine kulak vermesini istediler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şubat 2017’de yapılması planlanan öğretmen atamaları için herhangi bir açıklamada bulunmadı. Fakat 2017 öğretmen yer değiştirme takviminin yayınlanması öğretmen atamalarının olma ihtimalini de kuvvetlendiriyor. Bakanlık önce özür durumu tayinlerini gerçekleştirip bundan sonra boş olan kadrolara atama yapmayı planlıyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.