2018-2019 yılında üç branştan öğretmenler norm fazlası olacak

Ülkemizde bu sene pilot uygulama ile hayata geçirilen 5. sınıfların hazırlık sınıfı gibi ağırlıklı yabancı dil dersleri almaları bazı branş öğretmenlerine yaramadı. Yabancı dil dersine yer açmak için ders sayılarında değişikliğe gidildi hatta bazı dersler müfredattan kaldırıldı. Bu durum sadece 5. sınıflar içindir. Bu pilot uygulamalar başarılı olursa 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm ülke genelinde uygulamaya konulacaktır.

Bu sene 620 okulda uygulanacak olan Ortaokul 5. Sınıflarda Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim Uygulamasında beden eğitimi ve spor dersi dersler arasından kaldırıldı. Bu okullarda Beden Eğitimi, Bilişim, Müzik ve Görsel Sanatlar dersi kaldırıldı. Zaten ders sayıları az olduğundan sürekli norm fazlası durumuna düşen bu öğretmenler bir zorlukta burada yaşayacaklar. Bu durum 2 saat seçmeli derslerde beden eğitimi müzik ya da görsel sanatlar branşında dersler seçilerek giderilebilir.

Yeni sistemin seneye tüm okullarda uygulanması bekleniyor.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim yapacak 5.sınıf ders saatleri şu şekilde:
Yabancı Dil 15 saat,
Türkçe 6 saat,
Matematik 4 saat,
Fen Bilimleri 3 saat,
Sosyal Bilimler 3 saat,
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 saat ve
2 saat seçmeli ders.

Bu okullara devam eden öğrenciler, 2 saatlik Beden Eğitimi ve Bilgisayar dersi ile ders saati 1 saat olan Müzik ve Görsel Sanatlar derslerini görmeyecek.

Okul idareleri, Ekim ayında yapılacak olan norm kadro güncellemelerine hazırlanırken, Beden Eğitimi, Bilişim, Müzik ve Görsel Sanatlar öğretmenlerinin norm mağduriyeti yaşamamalarını diliyoruz.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ülke genelindeki bütün ortaokullarda değil, ilk aşama olarak bazı ortaokulların 5. sınıflarında başlatılacaktır. Ortaokul 5. Sınıflarda Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim Uygulamasına dair bilgilendirme yazısı, uygulama okulları listesi ve öğretim programı 15.09.2017 tarihinde resmi yazıyla 81 İl Valiliğine gönderilmiştir.

Office 365 Satın Al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.