2018 YKS Başvuruları Başladı. Başvuru yaparken dikkat edilecekler neler?

Üniversite öğrencilerinin beklediği kılavuz sonunda yayınlandı. 2017-2018 yılı başında üniversite giriş sisteminde değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklik ile öğrencilerin girdikleri YGS ve LYS sınavları kaldırıldı ve bunun yerine yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS geldi. Bu YKS’de öğrenciler artık 2 sınav yerine bir sınava gireceklerdi. Hatta ÖSYM başkanlığı tarafından yapılan ilk sınav soru dağılımları daha sonra güncellenerek artırıldı. Geriye bir tek kılavuzun yayınlanması işlemi kalıyordu. ÖSYM 2018 yükseköğretim kurumları sınavı kılavuzunu yayınladı ve başvuru süreci resmen başlamış oldu.

YKS Başvurusu Yapacakların Yapması Gerekenler

Başvuru yapmak isteyen kişiler 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak sınav başvurusunda bulunmalıdırlar. Bazı kişilerde fotoğraf ya da bazı hatalardan dolayı başvuru yapamayabilirler. Bu kişiler kendilerine en yakın ÖSYM bürosuna giderek orada başvurularını yapabilirler. Daha sonra anlaşmalı bankalara veya ÖSYM’nin sitesi üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini yaparak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

YKS Sınav Tarihleri

  • YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi

Başlama saati: 10.15 Tarih: 23 Haziran 2018 Cumartesi Sınav Süresi: 135 dakika

  • YKS 1. Oturum Alan Yeterlilik Testi

Başlama saati: 10.15 Tarih: 24 Haziran 2018 Pazar Sınav Süresi: 180 dakika

  • YKS 1. Oturum Yabancı Dil Testi

Başlama saati: 15.45 Tarih: 24 Haziran 2018 Pazar Sınav Süresi: 120 dakika

ÖSYM tarafından adayların aklına takılan sorulara cevap vermek maksadıyla sorularla YKS başlıklı bir kılavuz yayınlanmıştır. Bu sayede başvuru işlemlerinden sınav zamanı yapılması gerekenleri anlatan bir kitapçık oluşturulmuştur. Buna ulaşmak ve incelemek isteyenler ister ösym’nin sitesinden kılavuzlara ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.