MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

23 Kasım TEOG Sınavında Türkçe ve Din Kültürü’nde Dikkat Edilecek Hususlar

TEOG sınavına girmeden önce sizlere branş branş derslerde dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. 23-24 Kasım tarihinden önce bu yazı dizimizi takip edin TEOG sınavına hazırlıklı girin.

23 Kasım TEOG Sınavında Türkçe ve Din Kültürü’nde Dikkat Edilecek Hususlar
  • 20.11.2016
  • 1.310 kez okundu

23 Kasım TEOG Sınavında Türkçe ve Din Kültürü’nde Dikkat Edilecek Hususlar

2016 TEOG sınavına sayılı günler kaldı. Bir çok 8. sınıf öğrencisi çalışmalarını bitirdi. Sizler için TEOG sınavında nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Eğitim uzmanlarına göre, TEOG Türkçe testinde özellikle öğrencilerin dikkatini ve anlama yeteneğini ölçen sorular geliyor. Din kültüründe ise anahtar kelimeleri yakalamayı başaranlar, soruları doğru cevaplıyor.

23-24 Kasım’daki birinci dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarına bu yıl 1 milyon 190 bin 826 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi katılacak. Öğrenciler iki günde altı dersten sınava girecek.

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

TEOG sınavlarında öğrencilerin en çok yaptıkları iki hata ve bunları yapmamak için uzmanların onlara önerileri şöyle:

“Bu soru gelecekte ne işime yarayacak diye düşünmek, soruya değer vermemek” hata yaptırıyor. Bunun, en azından iyi bir okula girmek için gerektiği düşünülmeli.

Kolay soru az puan, zor soru çok puan diye düşünülerek, zor sorularda fazla zaman kaybedilebiliyor. Unutmayın, TEOG’da her soru eşit değerde ve önemde.

TÜRKÇE

Sözcükte anlam: “Hangisi mecaz, hangisi gerçek anlamdadır” soruları mutlaka geliyor. Deyimler ve atasözleri çok soruluyor, çünkü günümüzde çocuklar bunları çok kulanmıyor.

Cümlede anlam: Birçok kazanım birlikte sorgulanabiliyor. “Paragrafta verilenlerden hangisi doğrudur” denilerek, öznel-nesnel cümle, karşılaştırma seçenekleri veriliyor. Edebiyat konusu yok ama geçen yıl ‘Yunus Emre’li sorudaki gibi, güçlü yorum sorusu çıkabilir.

Söz sanatları: Genelde kişileştirme, benzetme, konuşturma, abartma gibi temel sanatlardan soru gelebilir. Abartılı edebi sanat sorusu çıkmıyor.

Paragrafta anlam: ‘Değinilmemiştir’ sorularına dikkat! Çünkü paragrafta doğru bir şeye değinilmeyebilir. Boşluk doldurmada, cümlenin yapısal bağlantısına bakılmalı.

Edebi türler: Günlük, anı, makale sorulabilir. Soru kökü önemli. Dikkat, doğru yaptırır.

Yazım kuralları: Bol soru çözüp hataların görülmesi ve doğruya ulaşılması lazım.

Noktalama işaretleri: Genelde ‘iki nokta’ ile ‘noktalı virgül’ aynı şeymiş gibi geliyor ama karıştırmamak gerekiyor. Bunun için de bol soru çözülmeli.

Fiilimsi: Fiil ile fiilimsiyi karıştırmamak için cümlede yüklem bulunmalı. Yüklemi bulmak yargıyı anlamak olduğu için, doğru cevaba ulaşılır.

Cümlenin öğeleri: Temel öğeler çok iyi bilinmeli ve cümlede ‘özne’yi bulmak için asla ‘kimin-neyin’ sorusu kullanılmamalı.

DİN KÜLTÜRÜ

Kimyasal, tarihsel, astronomik yasalar yok

Kader: Kader konusu önemli. Allah’ın ölçülü yaratışı sonucu evrende oluşan düzen, uyum, denge, kaderi tarif eder. Şıklarda kimyasal, tarihsel, astronomik yasalar elenmeli, çünkü dinde bunlar yok. Kontrol edilebilen iradeye meslek, yaptıklarımız; kontrol edilemeyene aile, ecel gibi şeyler giriyor. Doğru cevap için anahtar kelime yakalanmalı.

 

TEOG SINAVINDA ELEKTRONİK CİHAZ YASAK

TEOG sınav oturumlarında öğrencilerin dikkat etmeleri gereken kurallar ise şöyle:

Adaylar yoklama listesindeki sınıf ve sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi salon görevlisi öğretmenlere ait.

Öğrenciler, kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar hariç çanta, elektronik eşya, takı gibi aksesuarlarla sınava giremeyecek.

YARIN: Matematik ve İngilizce sınavında başarılı olmanın yollarını açıklamaya çalışcağız.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan TEOG Soruları 90 Bin Soruluk Havuzdan Gelecek başlıklı makalemizde teog ne zaman, teog soruları ve TEOG Soruları 90 bin Soruluk Havuzdan Gelecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

loading...

2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
Öğretmenler Günü mü?
Eğitim Fakülteleri mezunu olmayan bakanımız bir şeyleri ispat etmek için büyük eylemlerle uygulamadan kaldırttığımız SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİ diğer bir adıyla SÖZLEŞMELİ...
26-27 Nisan 2017 2. Dönem TEOG Sınavı Konuları Neler?
2. Dönem TEOG sınavında 8. sınıf öğrencileri hangi konulardan sorumlu olacaklar? 2. TEOG sınavı branş branş sınav konuları neler? Öğrenciler...
329 Öğretmen 24 Kasım için Ankara’da Ağırlanacak
Bakanlık 24 kasım Öğretmenler Gününe özel 81 ilden öğretmenleri Ankara'ya ağırlayacak. Buna ek olarak 15 Temmuz şehitlerinin akrabaları olan öğretmenler...
30 Bin Öğretmen ihracında yüzde 1 hata bile yok
Bakan İsmet Yılmaz, öğretmen ihraçları, 2017 öğretmen atamaları, kapanan askeri okulların durumu, 2017 MEB bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı. Dikkat çekici...
KPSS’de Görev Alan Öğretmenlerin Alacağı Sınav Ücretleri Belli Oldu
20 Kasım 2016 tarihinde yapılan KPSS ortaöğretim lise sınavında görev alan öğretmenleri alacağı ücretler belli oldu. Görevliler kaç para sınav...
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Anonim diyor ki:

    Teog’tan cok korkuyorum

YORUM YAZ