24 Kasım Geliyor Yine…

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Hayatınızın bir anında hiç küçümsendiğiniz, aşağılandığınız, itibarınızın yerden yere vurulduğu dahası bunları sizin başınızdaki insanlar tarafından yapıldığı oldu mu? Düşünmenize hiç gerek yok. Çevrenizdeki bir öğretmeni bulun ve sorun bu soruyu. Size kesin bir tarih veremez neden mi çünkü bunu her an yaşıyor da ondan. Mesleğimizi anlatmaya gerek yok çünkü her 24 Kasım’da sadece lafta kalmak üzere yetkililerce o kadar güzel anlatılıyor ki birde ben kafanızı şişirmeyeyim. Bu cümleleri kurarken öğretmenler gününe bir hafta falan kaldı.

Tabi ki hemen övgüler dökülmeye başladı. Siz şöylesiniz siz böylesiniz siz kutsal meslek sahiplerisiniz. Allah çarparrrr, Allah çarparrrr. Kutsal mesleğe bunları yapıyorsanız sizi Allah çarpar. Önce çuvaldınızı kendimize batıralım. İçimizde yok mu yatarak bankamatik öğretmenliği yapanlar? Var maalesef ki var. İçimizde mesleğiyle alakası olmayan davranışlarda bulunanlar yok mu? Varrrr amaa bunlar 10 parmağın sadece bir tanesi kadar. Sırf bu 1 parmak için bizlere neler yapıyorsunuz neler.24 Kasım gelince hediyeler dökülüyor önümüze. Okullarımızdan başlayalım o küçücük çocuklarr ahh o güzel tatlı çocuklar. Onları da kendinize benzettiniz. Onlar kalplerindeki o temiz duygularla öğretmenlerini sevindirmek için bir küçük hediye ile o günü kutluyorlar. Bizler ezilip büzülüp alıyoruz neden eziliyoruz biliyor musunuz çünkü biz köşede masumca başını eğmiş ben bir şey alamadım diye boynunu büken yavrumuzu düşünüyoruz. Peki büyüklerimiz napıyor?. Bize uçak bileti ayarlıyorlar, indirimler yapıyorlar, şehiriçi otobüsleri bedava yapıyorlar, yerine getiremeyecekleri vaatler veriyorlar daha neler nelerrrr. Buna birde bizim açımızdan bakalım. Bunun adı tam anlamıyla İTİBARSIZLAŞTIRMADIR. Bizleri sürekli zam alan, ek dersleri sürekli zamlanan, tatil yapıp yatan insanlar olarak göstermek ne zamandır bu meslek sahiplerine bir itibar kazandırmıştır. Ben ya da bizler ay sonunu nasıl getireceğimizin, uçağa nasıl binip tatil yapacağımızın derdinde değiliz. Bizler itibarsızlaştırılarak aşağılanmanın derdindeyiz. Yine çuvaldızı kendimize batıralım. Bizlerin hakkını korumakla görevli sendikaların hangisi gerçek işlevini yapıyor. Biri gider diğeri gelir kim kimin tarafındaysa diğeri yine ezilir.

Kısacası hayatımın en anlamlı günü olması gereken günü bana zehir ettiniz zehir. Allah biz öğretmenlere güç kuvvet akıl ihsan eğlesin. Umarım bir gün bu meslek hak ettiği yeri bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.