MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

5 Yıl Doğuda Sözleşmeli Çalışan Öğretmene Kadro Verilecek

Neden Sözleşmeli Öğretmenlik Getirilmek İsteniyor? 2016 Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

5 Yıl Doğuda Sözleşmeli Çalışan Öğretmene Kadro Verilecek
  • 17.06.2016
  • 7.873 kez okundu

5 Yıl Doğuda Sözleşmeli Çalışan Öğretmene Kadro Verilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda atama bekleyen öğretmenleri ilgilendirecek açıklamalarda bulundu.

2005-2006 Eğitim öğretim yılında ilk defa uygulanmaya başlayan sözleşmeli öğretmenlik 657 sayılı devlet memurları kanunun 4/b maddesi kapsamında öğretmen alımıyla ortaya çıkmıştı.

4 Yılda 70 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanmıştı

2005-2006 öğretim yılında 20 bin, 2006-2007 öğretim yılında 20 bin, 2007-2008 öğretim yılında 10 bin ve 2008-2009 öğretim yılında 20 bin toplamda 70 bin öğretmen sözleşmeli olarak atandı.

2011 yılında 632 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Birlikte Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırıldı

Bakan İsmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti; Türkiye’de bir ara sözleşmeli öğretmenli vardı ama sözleşmeli öğretmenlik 2011 yılında resmi gazetede yayınlanan 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile birlikte ortadan kalktı. Şu anda sözleşmeli öğretmenlik diye bir şey yok.

3 Öğretmen Sözleşmeli Öğretmenlikten Kadrolu Öğretmenliğe Geçmedi

2005 ile 2009 yılları arasında atamaları yapılan 70 bin sözleşmeli öğretmenin neredeyse tamamı 2011 yılının Haziran ayında kadrolu öğretmen oldu. Fakat sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçmek için bireysel müracaat esas olduğu için başvuru yapmayan 3 kişi hala sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaya devam etmektedirler.

2016 Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Bu kadroya geçmeyen 3 sözleşmeli öğretmenin maaşı ise 2 bin 194 TL civarındadır. Bunun sebebi SGK prim kesintilerinin olmasındandır. Bu öğretmenlerin sınıf öğretmeni gibi düşünürsek aldığı ek ders ücreti ise 539 tl’dir. Yani şu anda sözleşmeli öğretmenlik yapan kişiler sınıf öğretmeni ise maaş + ek ders toplamı 2700 TL ‘ye yakın bir ücrete tekabül etmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Tekrar Gündemimizde

Bakan YILMAZ, TBMM Genel Kurulunda sözleşmeli öğretmenliği tekrar getirmeyi planlıyoruz. Bu öğretmenler doğuda 5 yıl görev yapacaklar ve 5 yıl sonunda kadroya geçecekler. Ayrıca bu öğretmenlere 8 yıl sonunda da tüm bölgelere tayin hakkı vereceğiz, dedi.

Neden Sözleşmeli Öğretmenlik Getirilmek İsteniyor?

Bakanın tekrar sözleşmeli öğretmenlik getirmek istemesindeki asıl amaç sözleşmeli öğretmenlerin haklarından geliyor. Sözleşmeli öğretmenlerin il içi ve il dışı yer değiştirme hakkı yok. Sözleşmeli öğretmenler sadece özür durumu ataması ile yer değiştiriyor. Aslında böyle bir hakları da yoktu. Fakat en son 2011 yılında bu hakka kavuşmuşlardı. Bu yüzden bakanın sözleşmeli öğretmen istemesindeki amacı doğu illerinde büyük bir sorun olan öğretmen eksikliğini 5 yıl süre ile garanti altına almak. Yaptığı açıklamaya göre kadrolu öğretmenlerin öyle hakları var ki norm fazlası olanları bile yerlerinden kıpırdatamıyoruz dedi.

İllerde %94’lük Doluluk Yapıyoruz

Yapılan atamalarda il milli eğitim müdürlükleri tarafından gösterilen ihtiyaç listesinin %94’üne atama  ya da yer değiştirme ile öğretmen alımı yapıyoruz. Her zaman %6’lık bir boşluk bırakıyoruz. Bunun sebebi ise il içi tayinlerin rahat yapılabilmesi. Aksi takdirde %100 doluluk olursa kimse yer değiştiremez.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan İyi Tatiller başlıklı makalemizde bünyamin kamçi iyi tatiller, bünyamin kamçı ve iyi tatiller hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Anonim diyor ki:

    Ne zaman resmilesecek

YORUM YAZ