514 Suriyeli Öğretmene Formasyon Eğitimi Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye’de görev yapan ve Suriyeli öğrencilere eğitim veren Suriyeli öğretmenlerin eğitim kalitelerini artırmak amacıyla UNICEF ile iş birliğiyle bu öğretmenlere formasyon eğitimi verecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ülkemizde şu anda 330 bin Suriyeli öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerden 75 bini Türk Eğitim sistemine göre eğitim görürken geriye kalan 260 bin kadar öğrenci Suriye eğitim sistemine göre eğitim görmektedir.

Ülkemizde ikamet eden savaş ortamından kaçan 3 milyona yakın Suriyeliden yaklaşık yarısı iki sene içerisinde eğitim alma yaşına ulaşmış olacak.

Eğitimlerin Bütçesini UNICEF Karşılayacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önümüzdeki yıllarda daha da artacak olan öğrenci sayısını daha nitelikli öğretmen ve eğitimlerle desteklemek istiyor. Bu sebeple UNICEF ile iş birliği yaparak eğitim masrafları UNICEF tarafından karşılanmak üzere ülkemizde görev yapan Suriyeli öğretmenlere formasyon eğitimi vererek gelecek nesillere daha faydalı olmayı planlıyor.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin de Suriyeli öğretmenlerin Konya’da iki hafta boyunca farklı üniversitelerden gelen öğretim üyeleri eşliğinde eğitim alacağını vurguladı. Kursun ardından öğretmenlerin geldikleri illere dönerek Suriyelilerin eğitiminde görev alacaklarını aktaran Aktekin, “Amacımız, Suriyeli öğretmenlerin verdiği eğitimin niteliğini artırmak. Öğretmenlik mesleğine giriş, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme değerlendirme, sınıf yönetimi ile eğitim psikolojisi ve rehberlik başlıklarında eğitimler verilecek. Eğitimlerin bütçesi UNICEF tarafından karşılanıyor. Toplam 514 öğretmen kurs görecek” diye konuştu.

Açılış programına, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve Suriyeli öğretmenler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.