6 milyon 12 bin Öğrenciye Okul Sütü

Eğitim Öğretim yılının ikinci yarısında 33 bin 736 okuldan 6 milyon 12 bin öğrenciye okul sütü dağıtılması için planlama yapıldı.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre Okul Sütü Programı kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci yarıda da okul sütü dağıtılmaya devam edilecek. Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılacağı Okul Sütü Programı’nın açılış töreni Ankara’da pazartesi günü yapılacak. Bakan Avcı ve Bakan Çelik, programda, öğrencilere süt dağıtacak.

Okul Sütü Programı kapsamında, resmi-özel anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak. Özel öğretim kurumları programa eş değer süt veya süt ürünleri tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin isteği alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda program kapsamı dışında tutuluyor.

Programda 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine 48 gün boyunca haftada 3 gün süre ile yaklaşık 290 milyon kutu 200 ml yağlı, sade UHT içme sütünün dağıtılması planlanıyor.

Öğrencilere ait bilgilerin Okul Sütü Modülünde toplandığı programda süte karşı hassasiyeti olan öğrenciler program dışı tutuluyor. Bu bilgiler sağlık ocakları, veliler ve aile hekimleri tarafından tespit ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.