60.000 Öğretmenin Yeri Değişiyor!..

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde büyük değişiklik yapılması gündemde. Yapılacak olan değişiklik aynı okulda 12 yıldan fazla kalan öğretmenlerin yerlerini genç öğretmenlere bırakması ve başka okullara tayin olması ile ilgili olacak.

Yerlerinden memnun olan ve uzun yıllar boyunca aynı okulda kalmayı seçen 60 bin öğretmen artık başka okullara tayin edilerek genç öğretmenlerin önü açılacak.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikle birinci yıl aynı okulda 12 yıl görev yapan öğretmenlerin yerleri değiştirilecek iken 2.yıl 11 yıl boyunca aynı okulda görev alan öğretmenlerin yeri değişecek. Bu hesaba göre şu anda aynı okulda 10 yıl görev yapmaya devam eden öğretmenler gelecek yıl 11. Yıllarını doldurdukları için Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikten etkilenecekler. Yönetmelikte yapılacak değişiklik bununla sınırlı değil. 3. Yıl 10 yıl görev yapanlar, 4. Yıl 9 yıl görev yapanlar şeklinde gidiyor.

Yönetmelikte değişiklik yürürlüğe girdiği tarihten 5 yıl sonra 8 yıl aynı okulda görev yapan öğretmenlerin yeri değiştirmeye tabi tutulacak.

Böylece yeterli deneyime sahip olmayan ve her atamada Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yeterince deneyimli olmayan öğretmenlerin görev yapmasının önüne geçilmiş olacak.

Daha önceki haberimizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde zorunlu hizmet veren öğretmenlerimize fazladan çalıştıkları seneler için ek hizmet puanı verileceği müjdesini duyurmuştuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.