Açığa Alınan Öğretmenler İkinci İl İçi ve İller Arası Yer Değiştirmeye Başvuru Yapabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 50 bine yakın öğretmeni açığa aldı. Bu öğretmenler açığa alındıklarında il içi ve iller arası yani il dışı atamalar gerçekleşmişti. Sadece özür durumu atamaları kalmıştı. Tüm öğretmenler ikinci il dışı için bakanlığa baskısı ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN resmi twitter hesabından öğretmenlere müjdeyi verdi ve 2-8 Eylül 2016 tarihleri arasında başvuruları alacağız dedi.

Özür Durumu atamaları başvuruları sırasında okullara gönderilen yazıda 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle FETÖ-PDY terör örgütü bağlantısı şüphesiyle açığa alınan öğretmenler özür durumu atamalarına başvuru yapabilirler denilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı ikinci il içi ve il dışı yer değiştirme atamaları başvurularını almasına kısa bir süre kaldı fakat öğretmenlerin akıllarına takılan bir çok soru bulunmaktadır.

Bakanlıktan yapılan duyuruda ilk il içi ve il dışı yer değiştirme işleminde bulunup yeni kurumunda göreve başların tekrar başvuru hakkı olup olmayacağı hakkında bilgi verilmedi.

Açığa alınan öğretmenlerin durumları için ise resmi bir yazı kurumlara ulaşmadı fakat özür durumunda hak verildiği için bu ikinci il içi ve iller arası yer değiştirme atamalarına da başvuruda bulunabileceklerini söyleyebiliriz.

Sonuçta açığa alınan öğretmenlerin suçlu oldukları ya da ceza alacakları kesinleşmediği için hala devlet memuru olarak sayılmaktadırlar. Açığa alma sonuçlanınca görevinde devam edecek olanlar atamaları gerçekleşirse atandıkları kurumda görevlerine başlayacaklar.
facebook likes kopen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.