Açığa Alınan Öğretmenler Maaş ve Mesleğe Geri Dönebilme Durumları

15 Temmuz 2016 darbe girişimden sonra düğmeye basan hükümet tüm memurlarda büyük bir temizliğe başladı. FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı memurların tümü açığa alındı.

Açığa alma işlemleri Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün (İKGM) memuru tespit edip ilgili İl Milli Eğitim müdürlüğüne yazı göndermesi ile yapılıyor.

İKGM’den yazıyı alan il milli eğitim müdürlüğü yazıyı ilgili ilçe milli eğitim müdürlüğüne ilçe milli eğitim müdürlüğü ise açığa alınacak memurun ya da öğretmenin okula yazıyı gönderiyor.

Okul müdürü, öğretmene durumu tebliğ ediyor. Öğretmende açığa alındığı bilgisine bu sayede ulaşıyor.

MEBBİS Üzerinden Açığa Alınma Bilgisine Ulaşılamıyor

Sosyal medya üzerinden yapılan haberlerin aksine MEBBİS üzerinden açığa alınma bilgisine ulaşılamıyor. Yukarıda belirttiğimiz şekilde açığa almalar yapılıyor. Eğer sizi ilçe milli eğitim müdürlüğü ya da okul müdürü aramamışsa sizde açığa alınma durumu yok demektir.

Açığa Alınan Öğretmenlerin Maaş Durumları

Öğretmenleri açığa alma durumu FETÖ terör örgütü bağlantısı, Bank Asya hesapları üzerinden terör örgütü ile ilgili para transferleri, sosyal medya üzerinden paylaşımlar gibi durumlar göz önüne alınıyor.

Açığa alınan öğretmenlerin kesinleşmiş kararlar olmadığı için maaşları yatmaya devam ediyor fakat maaşlarının sadece 3’te 2’si yatacak. Bu kesintili maaş yatma süresi 3 ayı geçmeyecektir.

3 ay içinde açığa alınan memurun durumu kesinlik kazanacaktır. Suç tanımına girmeyen isnatlarla açığa alınanlar göreve iade edilecek ve mali hakları da ödenecektir. Suç tanımına girecek faaliyetlerde bulunanların ise memurlukla ilişiği kesilip geri dönmemeleri için de yargı yolu kapatılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.