İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açığa Alınan Öğretmenlerin Yerine Şu Anda Atama Olmayacak

Başbakan Binali Yıldırım’dan Sözleşmeli Öğretmen Alımıyla İlgili Önemli Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bir televizyon programında sorulan öğretmen alımlarıyla ilgili soruları cevapladı. Daha önce de haberini yaptığımız 50 öğretmen atanacak haberlerini yalanlar nitelikte yapılan konuşmada herkesi üzen açıklama yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığında (MEB) 23 bine yakın öğretmenin açığa alındığını açıklayan Binali YILDIRIM, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılına öğretmen alımlarını yetiştirmek için Mili Eğitim Bakanlığına talimat verdiklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığına Atama Talimatı Verdik

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen alımı için talimat verdik. Bakanlık en kısa sürede öğretmen alımı tamamlayacaktır dedi. Başbakan, Bakanlar Kurulunda 15 bin öğretmen alımı için karar aldıklarını açıkladı ve bu kararın Milli Eğitim Bakanlığına iletildiğini belirtti.

50 Bin Beklerken 15 Bin Atama Neden?

Özellikle NTV’de öğretmen atamaları için haberler yapılırken sayı olarak 50 bin öğretmen olarak görünüyordu fakat bakanlar kurulu atama kontenjan sayısını 15 bin olarak belirledi.

23 bine yakın açığa alınma varken bu öğretmenlerin hala görevlerinde olması dolayısıyla şu anda milli eğitim bakanlığı kadrosunda boş olarak görülmüyor. Eğer açığa alınan öğretmenler memurluktan atılırlarsa şayet o zaman milli eğitim bakanlığında büyük bir boşluk yaşanacak.

2016 Yılında Ara Atama Yapılabilir

Açığa alınan öğretmenler memurluktan atılırsa işte o zaman Milli Eğitim Bakanlığı büyük bir sıkıntıya düşecek. 2017 Şubat ayında atama yapılacak fakat TEOG ve YGS gibi önemli sınavlara bir çok öğrenci öğretmensiz girme tehlikesiyle başbaşa kalmış olacak.

Bu sebeple açığa alınan öğretmenler memurluktan atılırsa bu öğretmenlerin yerine Ekim ya da Kasım Ayı içerisinde ek atama yapılabilir. Sizlerde bu konu hakkındaki görüşlerinizi haberin altına yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bir yorum

  1. fatih fatih 3 Ağustos 2016

    Hayaller 50 bin gerçekler 15 bin????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.