İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Nedir?

Açık Öğretim Fakültesi ilk defa 1982 yılında hayata geçen ve binlerce öğrencinin üniversite mezunu olabilmesine imkan tanıyan bir uygulamadır. Anadolu Üniversite’sinin etkin olarak öğrenci kabul politikasını benimsediği bir eğitim çeşidi olmayı başaran açık öğretim fakülteleri, öğrencilere sunduğu avantajlar nedeni ile de birçok insan tarafından halen tercih edilmektedir. Kendi ilinde herhangi bir örgün veya ikinci öğretim fakültesi için yeterli puanı alamayan öğrencilerin adeta imdadına yetişen açık öğretim fakülteleri, son senelerde en çok tercih edilen fakülteler arasında yerini almayı başarmıştır.

Açık öğretim fakültelerinde eğitim süreci kitle iletişim araçları sayesinde işler. TRT Okul kanalı vasıtası ile günlük 12 saatlik açık öğretim derslerine dair yayınlar yapılmaktadır. İnternet sayesinde de eğitim sürecine dair bilgilere ulaşabilir, dersler hakkında bilgi sahibi olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Anadolu Üniversite’sinin her ilde bulunan bürolarından, eğitim süresince kullanacağız ders kitaplarına ücretsiz olarak kavuşma fırsatını yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda eğitim sürecine dair aklınıza takılan soruları da yöneltebileceğiniz bu bürolar, birçok konuda size fayda sunabilmektedir.

Açık öğretim öğrencilerinin sanıldığının aksine üniversitenin sosyal haklarından mahrum olma gibi bir durumu ve yaptırımı mümkün değildir. Açık öğretim vasıtası ile eğitim hayatını devam ettiren öğrenciler, örgün eğitimine devam eden tüm üniversite öğrencilerinin vakıf olduğu tüm haklara sahiptir. Bahar şenliklerine katılma, okulun gezilerine katılabilme, kulüplere kaydolma gibi birçok başlıktan faydalanma imkanına sahiptir.

Son olarak açık öğretim fakültelerinde eğitim görebilmek için belirli kontenjanlar dahilinde sınavlardan beklenilen puanın elde edilebilmesi gerekmektedir. Bu puan, sınavın zorluğu ve katılım sayısına bağlı olarak değişebileceği gibi bölümü tercih eden öğrenci sayısında artış da puanların yükselmesine sebebiyet verebilir. Bu bağlamda puanlar, referans alınsa bile kesin hükümler taşıyan bir parametre olarak dikkat çekmemektedir. Dönemin şartları ve kontenjan değişimi gibi çeşitli parametreler bölüme yerleşme imkanınız da değişimlerin gözlemlenmesine sebebiyet verebilir.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınav tarihlerine, Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınav sonuçlarına sitemizi takip ederek en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. […] AÖF (Açıköğretim Fakültesi)  24 – 25 Ocak 2015 tarihinde İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültesi Güz Dönemi Final sınavı gerçekleştirdi. Açıköğretim fakültesi bölümleri Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve tarih bölümlerinden, işletme ve iktisat bölümlerinde ise kamu yönetimi, işletme ve iktisat bölümlerinden sınava girdiler. AÖF Sonuçlarına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ… AÖF nedir? Adlı Açık Öğretim Fakülteleri hakkında bilgi veren yazımızı okumak için TIKLAYINIZ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.