Aday Öğretmenler İstedikleri İlleri Seçemiyorlar

Aday Öğretmenler İçin Oryantasyon Eğitimi Başvuruları Başlamıştı…

Tam olarak 104 branş üzerinden 30 bin öğretmen kadrosu için atamalar, 10 Şubat 2016 tarihi itibariyle yapılmaya başlanmış, daha sonra ise ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı nezninde uygulanmaya başlanacak olan aday öğretmenler için oryantasyon eğitimi için, yine 15-18 Şubat tarihleri arasında aday öğretmenlik eğitimi elektronik başvuru forumları kabul edilmeye başlanmıştır.

Atanan ancak adaylığı kaldırılan öğretmenler, belirlenen tarihler arasında başvuruda bulundukları formlarda beyanda bulunanlar, 19 Şubat 2016 tarihi itibariyle atanmış bulundukları il sınırları içerisinde görevlerini sürdürecekler.

mus

Başvuru formunda yer alan beyanatlarına rağmen adaylıkları kaldırılmış olan öğretmenler ise, danışman öğretmenler beraberliğinde, yetiştirilmek kaydıyla il tercihlerinde bulunabilecekleri öngörülmektedir.

Aday öğretmenlerin tercihlerine göre düzenlenmesi öncelikli olan atamalarda, atamaya alınan öğretmenlerin görev yapacağı yerler, atamanın yapıldığı il milli eğitim müdürlüklerince belirlenip, 25 Şubat 2016 tarihinde sonlandırılacak olup, bu tarihten sonra aday öğretmenler en kısa süre içerisinde yeni görevlerinin başında olabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından çok kez adayların ikamet ettikleri illerde eğitim alacakları açıklanmış olsa da, bazı branşlarda eğitim alacak öğretmenler yaşadıkları ya da atandıkları şehirler için tercih yapamıyorlar.

Yaşanan bu sürecin, öğretmenler açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracağı konusu tartışılmaya başlandı. Bunun en büyük nedeninin ise, aday öğretmenlerin eğitim alacakları şehirlere alışamadan staj süreçlerinin sona ermesi ve bu nedenle eğitimin öğretmenler için tam olarak verimli olmayacağı şeklinde yorumlanıyor. Aday öğretmenlerin ikamet ettikleri il dışında kurs görmeleri, kalacak yer problemlerini de beraberinde getiriyor. Zira otel masraflarının ayrı bir külfet getirmesinin yanı sıra, ev tutma durumunda eşya gereksinimlerinin de doğması söz konusu gözüküyor.

Bunların yanı sıra aday öğretmenlerin bu süreçte, ailelerinden ayrı kalması gibi durumlarında göz önüne alınması gerektiği gibi taleplerde, MEB’e iletilmiş durumda.

Zira konunun benzeri birçok olumsuz örneğin daha önce yaşanmış olması, aday öğretmenleri düşündürmeye başlamış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.