Aday Öğretmenler %99 Oranında Birinci Tercihine Yerleştiler

Milli Eğitim Bakanlığı, Aday öğretmenlerin yetiştirme programları için il tercihi hakkı vermişti. Birçok aday öğretmen atandıkları illere gitmeden önce 31 Ağustos 2016 tarihine kadar yetiştirme programını alacakları illeri tercih ettiler.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU, yetiştirme programı için tercih yapan öğretmen adaylarının yüzde 99 oranında ilk tercihlerine yerleştiklerini belirtti.

Sıra İlçe Tercihlerinde

Aday öğretmenlerin yetiştirme programını alacakları iller belli olduktan sonra sıra şimdi de bu illerin hangi ilçelerinde görev almak istiyorlarsa bunun için tercih yapacaklar.

26-29 Şubat 2016 tarihleri arasında hangi ilçede hangi okulda görevlendirildikleri açıklanacak ve resmen aday öğretmen yetiştirme programı başlamış olacak.

Aday Öğretmenlik Yetiştirme Programı Ne Zaman Bitecek?

Aday öğretmenlik yetiştirme programı 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başlayacak ve 31 Ağustos 2016 tarihinde sona erecek. 1 Eylül 2016 tarihinde ise ilk atama olarak atandıkları ile gidecekler ve resmen göreve başlamış olacaklar. Sene başı seminerlere katılacaklar ve ilk ders zilinin çalması ile birlikte derslere girip ders anlatacaklar.

Adaylık Eğitimi Sırasında Tek Başına Derse Girilmeyecek

Aday öğretmenler yetiştirme programı başlayacağı tarih olan 1 Mart itibariyle tüm öğretmen özlük haklarına kavuşacaklar. Yetiştirme programı süresince kazanılan hizmet puanları, kademe, derece vb. hakların tümü asil öğretmenliğe geçtiklerinde hiçbir hak kaybı yaratmaksızın tümünden yararlanabilecekler. Bu yetiştirme programı esnasında aday öğretmenler derslere tek başlarına girip dersleri işlemeyecekler. Aday öğretmenler danışman öğretmen eşliğinde derslere girip çıkacaklar. Tabi bu uygulama ne kadar uygulanabilir olacağını süreç içerisinde göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.