Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı ve Sözlü Sınav Tarihleri

Aday öğretmenler, adaylıklarını kaldırmak için 19 Mart 2016 Cumartesi günü Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavına girecekler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda aday öğretmenleri yazılı ve sözlü sınava tabi tutacak.

Aday öğretmenler başvuru şartlarını taşımaları halinde tekrar başvuru yapmalarına gerek kalmadan doğrudan giriş belgeleri düzenlenerek sınava girebilecekler. Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 19 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10.00’da 81 il merkezinde yapılacak. Yazılı sınava giren aday öğretmenler, 21 Mart-15 Nisan tarihleri arasında sözlü sınava girecek.

1 Yılını Fiilen Dolduranlar Yazılı Sınava Girebilecek

Yazılı sınava, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan ve sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayabilecek durumdaki aday öğretmenler girebilecek. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmayacak.

Yazılı Sınav Giriş Ücreti 55TL

Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak 55 lirayı MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile T.C Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığıyla  29 Ocak-19 Şubat’ta yatıracak. MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara sınava giriş belgesi düzenlenerek www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacak. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla ayrıca gönderilmeyecek.

Yazılı Sınav Süresi ve Soru Adedi

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara 100 çoktan seçmeli soru sorulacak. Soruların yüzde 20’si 657 ve 4483 sayılı kanunlar, yüzde 30’u Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı, yüzde 50’si ise öğretmenlik uygulamalarından olacak.

Yazılı Sınava Giren her Aday Sözlü Sınava da Girecek

Yazılı sınava katılan adaylar, sonucunu beklemeksizin, 21 Mart-15 Nisan arasında sözlü sınava katılacak. Sözlü sınav illerde oluşturulacak sözlü sınav komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. Adaylar, sözlü sınava yazılı sınava katıldığı ilde girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.