ALES Başvurusunu kaçıranlar için e-ALES geliyor

Yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans yapmak isteyenlerin tercih ettiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı veya kısa adı ile ALES bildiğiniz üzere bahar ve güz dönemi olmak üzere yılda iki kere gerçekleşiyordu. Sınav dönemi kaçıran adaylar bir sonrakini beklemek zorunda kalıyorlardı. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER, bu iki sınava ek olarak e-ALES sınavı yapmaya karar verdiklerini belirtti. Bu e-ALES sınavı tıpkı e-YDS sıanvı gibi olacak ve anlaşılan o ki ÖSYM elektronik sınav kapasitesini artırarak diğer sınavlara da eklemesi beklenmektedir.

2018 e-ALES tarihleri belli oldu

ÖSYM başkanının açıklamasından sonra 2018 yılında ilk defa gerçekleştirilecek olan e-ALES sınavının tarihleri de belli oldu. Sınavlar 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacaktır. Sınav YÖK’ün e-sınav merkezinde yapılacaktır. Aday bu şekilde ALES sınavına yılda dört kez girebilme şansları olacaktır.

ALES Hangi Amaçla Kullanılıyor?

ALES sınavına giren kişiler bu puanlarını üç farklı amaç için kullanabiliyorlar. Bu puanınızı kullanabileceğiniz alanlar aşağıdaki gibidir.

  • ALES’in amaçlarından ilki yükseköğretim kurumlarında yükseklisans ve doktora yapmak isteyenlerin seçme ve yerleştirilmesinde kullanılır.
  • Diğer amacı ise üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman gibi akademik kadrolara yapılan atamalarda kullanılır.
  • Son amacı ise yurt dışında burslu lisansüstü eğitim almak isteyenlerin seçme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.