İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ales Sınavı Nedir?

ALES sınavı Akademik Personel Ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavıdır. Yüksek Öğretim kurumlarında okutman, çevirici, araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olmak isteyenler ALES sınavına girmek zorundadır. İlkbahar ve Sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kez yapılan ALES sınavı tezli yüksek lisans başvuruları için çok önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir. Dahası ALES sınavı özellikle yurtdışında Lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar için çok önemli bir sınavdır. En kolay seçenek olan Online başvuru seçeneği ile adaylar sınav başvuru ücretlerini Online olarak ÖSYM’nin Ödemeler alanından rahatlıkla yapabilir, başvuru kılavuzunu indirip PDF formatında inceleyebilir ve internet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile ÖSYM’ye başvurarak online ortamında başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

2018 ALES ilkbahar Dönemi Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

ALES ilkbahar dönemi başvuru tarihi ÖSYM’nin resmi sitesinde 7 – 28 Mart 2018 olarak açıklanmıştır. Yani şu anda  başvuru yapmayanlar başvuruları kaçırmışlardır. Sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olup sonuçlar 7 Haziran 2018 tarihinde açıklanacaktır.

2018 ALES sonbahar Dönemi Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

ALES ilkbahar dönemi başvuru tarihi ÖSYM’nin resmi sitesinde 19-29 Eylül 2018 tarihleri arasında olarak açıklanmıştır. Ales sınavı 18 Kasım 2018 tarihinde yapılacak olup sonuçları ise 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacaktır.

ALES başvuru İşlemleri Nelerdir?

ALES sınavı Akademik Personel Ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavı’na başvurabilmenin üç ayrı yöntemi vardır:

  • İnternet Aracılığı ile başvuru
  • Posta yolu ile başvuru
  • Başvuru Merkezlerine Başvuru

Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesi ile büyük bir rahatlığa kavuşan insanlar artık uzun kuyruklar oluşturup saatlerce bekleme derdinden tamamen kurtuldular. Başvurular ve ücretler internet bankacılığının getirdiği kolaylıkla saniyeler içinde güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Son 2 yıldır ÖSYM ile ilgili internet üzerinden herhangi bir işlem yapmayan adaylar için ilk yapılacak iş en yakın ÖSYM Başvuru merkezine başvuruda bulunarak bilgi güncellemesi yapmak ve internet işlemleri için şifre almak. ÖSYM başvuru merkezlerinden şifre alan ve bilgilerini güncelleyen adaylar internet üzerinden başvuru kılavuzunu dikkatle incelemelidirler.

Daha önceki yıllarda yapılan ALES sınavlarının soru ve cevaplarına göz atmak ne çeşit soruların sorulacağı konusunda adaylara güvenilir bir ön bilgi verecektir. ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı ALES sınavlarına ait soru ve cevapları incelemek hangi konulardan ne tarz sorular sorulduğunu kestirebilmek için yararlı olacaktır.

ALES Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

ALES Sınavı sonuçları 3 yıl geçerlidir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.