Anasınıfı Öğretmenleri Ayda 1200 Dakika Fazla Çalışıyorlar

Anasınıfı öğretmenleri kendilerinin sınıf öğretmenlerinden ayda 1200 dakika fazla çalışmalarına rağmen aynı ek dersi almalarına itiraz ediyorlar. Bunun sebebi olarak da kendilerinin branş olarak sınıf öğretmenleri ile aynı tutulmalarına rağmen sınıf öğretmenleri 40 dakika ders + 10 dakika teneffüs yaparken ana sınıfı öğretmenleri ise 50 dakika teneffüssüz ders yapmaktadır.

Örnek Hesap;

Sınıf öğretmenleri günlük 40’ar dakikadan 6 saat dersi 10’ar dakika teneffüs araları ile toplam 240 dakika olarak yaparlarken, okul öğretmenleri günlük 50’şer dakikadan 6 dersi 300 dakika olarak teneffüs olmadan yapmaktadırlar.

Bu durumda haftada sınıf öğretmeni 240×5=1200 dakika, ana sınıfı öğretmeni ise 300×5=1500 dakika çalışmaktadır. 1 ayda ise aradaki fark 300×4 hafta=1200 dakika yapmaktadır.

4+4+4 sistemi ile birlikte çocukların okula başlama yaşları düşmüş, okul öncesi öğretmenleri daha öz bakım becerilerini dahi zar zor yerine getiren ortalama 15-25 çocukla beraber, aralıksız 300 dakika kapalı ortamda hava almadan çalışmak durumunda bırakılmaktadırlar. Bu uygulama vicdanlara ne kadar sığmaktadır?

Her Anasınıfına Yardımcı Personel Verilmeli

Biliyorsunuz ki ana sınıflarına giden öğrenciler 4 ile 6 yaş arasındadır. Bu öğrenciler kendi öz bakım becerilerini yerine getirmede zorlanmaktadırlar. Ana sınıfı öğretmeni ortalama 15 öğrenci ile ders işlemektedir. Bu öğrencileri ilkokula hazırlamaktadır. Eğer yanlarına yardımcı personel verilirse hiç olmadı tuvalet ve yemek eğitimleri gibi kişisel ilgi gerektiren durumlarda ana sınıfı öğretmene yardımcı olabilirler.

Birçok okulda yardımcı personeli olmadan çalışan okul öncesi öğretmenlerine yardımcı personel verilmeli, yurdun en ücra köşelerinde bulunan köy okullarına dahi yardımcı personel alımı yapılmalı, okul öncesi öğretmenlerine bir an evvel günde 1 defa da olsa teneffüs verilmesi hususunda gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

10 yorum

 1. ben de size bir hesap yapayım: haftada 25 saat çalışan sevgili öğretmenimizin bir yılda 40 hafta çalıştığını düşünürsek, yılda 1.000 saat çalışmış olduğunu görüyoruz. ve çocuğumun anaokuluna gittiği dönemden bildiği kadarı ile stajyerler de yardım ediyordu.
  eşim(sallamadığımı bilin diye yazdım) haftada 82 saat çalışıyor. ve 13 yıllık memur olmasına rağmen 49 hafta çalışıyor. yani bir yılda 4.018 saat çalışıyor.
  ne iş yapıyor? üniversitede doktor. hemen “ona göre kazanıyordur” derseniz diye maşını da söyleyeyim de kafanızda sor işareti kalmasın 3.050 TL.
  kimse onu bu iş için zorlamıyor. aynı sizi zorlamadıkları gibi. sadece çalışma saatleri için ağlarken komik duruma düşüyorsunuz diye bunları yazıyorum. biraz daha şükür biraz daha hamdetmek lazım.

  1. BÖYLE BİR YORUMU NASIL YAPTINIZ HAYRET. HİÇ ARALIKSIZ ALTI SAAT 25-30 ÇOCUKLA KÜÇÜK BİR ODADA VERİLEN EĞİTİM NE KADAR AMACINA ULAŞABİLİR ACABA. ÖNCELİKLE SİZ VELİLERİN BUNA İTİRAZ ETMESİ GEREKİRKEN ŞU YORUM NE HALDE OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİDİR.

 2. Oyle diyorsun da hanfendi.1.sinif cocuklarini zaten velilerin fedakarligi olmasa okuma yazma ogrette goreyim…okul oncesi ogretmenleri her yil ogrencileri okula alistircam diye cani cikiyor…bir suru evrak isi cabasi…burnunu sil donunu topla terini kontrol et ilaclarini icir tuvaletini yaptir…daha sayayim mi meral hanim…tenefus yok..4 duvar arsinda resmen hapissin..neresi bunun yanli haber anliyamadim…ek ders az….yipranma payi yok…hangi birini sayayim..

 3. Beslenme saatleri 1 saati geciyor ondan hic bahsedilmiyor.Sinif ogretmenleri 40 ogrenci ile ugrasirken anaokulu ogretmenleri en fazla 20 ogrenci ile ugrasiyor.Birde teneffus olsa hic derse vakit kalmayacak pasta borek yemekten….

  1. BESKENME SAATİ ÖĞRETMENİN ASLİ GÖREVİ VE YEMEK YEMEYİ KAŞIK TUTMAYI BİLMEYEN 20-25 ÇOCUĞA BUNU ÖĞRETİYOR.YAZIK Kİ OKULÖNCESİ ÇOK ÖNEML
   İ BİR DÖNEM OLMASINA RAĞMEN DEĞERİ ANLAŞILAMAMIŞ , KARAKTERİN OLUŞTUĞU BU DÖNEM İÇİN BÖYLE BASİT VE ÇAPSIZ YORUMLAR ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL

 4. yanlı haber!! sınıf öğretmenlerinin çoğu 40 öğrenci civarına okuma yazma öğretiyor. anasınıfçıdan onlarca kat zor iş. üstelik 1. sınıfı da yalnız başına yapıyor. asıl yardımcı 1. sınıflara verilmeli.
  BRANŞÇI EK DERSLERİ SINIF ÖĞRETMENLERİYLE AYNI OLMALI! en az çalışanlar en fazlasını alıyor. haberi bir de yanlı yapmasanız!!

  1. Yanlı haber filan değil,kesinlikle doğru bir haber,sınıfçıların en azından 10 dk da olsa teneffüsleri var ama bir anasınıfı öğretmeni, hünüz okul görmemiş 20 tane çocuğu önce özerklik kazanmaya hazırlıyor sonra 10 sn ye olan dikkat sürelerini 5 dk ya çıkartıyor ve bunun bir mucizeden farkı yok.Ben sizin gibi kendi branşım en zor branş gibi bir söylemde bulunmayacağım yaptığınız yorum yanlı bir yorumdan da ötesi olmuş,her mesleğin kendine göre bir zorluğu var bunu biliniz.Anasınıfına gelin size 10 öğrenci vereceğim 10 dk onları zaptetmenizi isteyeceğim ve biliyorum ki ben sınıfta olmazsam bunu başaramayacaksınız 🙂 Neyse fazla uzatmaya gerek yok ama yorumunuz beni sinir etti…Okul Öncesi zorunlu olmalı ve anasınıfı öğretmenlerine teneffüs verilmeli ve çocuk gelişim bölümünü bitirmiş bir yardımcı personel sınıfta olmalı bu olmazsa olmaz…

  2. Eğitimcisiniz çok iyi bilmeniz gerek ki çocuklarda bir ayın bile gelişim farklılığı ve öğrenmeye hazıroluşu çok farklı oluyor yani 1 sınıfa başlamış bir çocuk hem kasları hem bilişsel ön bilgiyi sezinlemiş olduğundan öğrenmeye hazır hale geliyor. Yanlı haber falan demek yerine evet onlara da yazık bir çay almaya bile çıkamıyorlar, ilk iki kademede çalışanlar aynı okulda çalıştıkları öğretmenleri bile tanımıyorlar, bazen öyle bunaltıcı anlar oluyor ki hele ilk iki ay içinde ağlayan çocuklardan sadece kafalarını camdan uzatıp bir derin nefes alabiliyorlar. İyi ki sınıf öğretmenisiniz (yorumunuzdan öyle anlıyorum) halden anlayacak kişisiniz yani böyle yorum yapıyorsunuz vay halimize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.