MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Anasınıfı Öğretmenleri Ayda 1200 Dakika Fazla Çalışıyorlar

Anasınıfı öğretmenleri kendilerinin sınıf öğretmenlerinden ayda 1200 dakika fazla çalışmalarına rağmen aynı ek dersi almalarına itiraz ediyorlar.

Anasınıfı Öğretmenleri Ayda 1200 Dakika Fazla Çalışıyorlar
 • 29.01.2016
 • 3.211 kez okundu

Anasınıfı Öğretmenleri Ayda 1200 Dakika Fazla Çalışıyorlar

Anasınıfı öğretmenleri kendilerinin sınıf öğretmenlerinden ayda 1200 dakika fazla çalışmalarına rağmen aynı ek dersi almalarına itiraz ediyorlar. Bunun sebebi olarak da kendilerinin branş olarak sınıf öğretmenleri ile aynı tutulmalarına rağmen sınıf öğretmenleri 40 dakika ders + 10 dakika tenefüs yaparken ana sınıfı öğretmenleri ise 50 dakika tenefüssüz ders yapmaktadır.

Örnek Hesap;

Sınıf öğretmenleri günlük 40’ar dakikadan 6 saat dersi 10’ar dakika teneffüs araları ile toplam 240 dakika olarak yaparlarken, okul öğretmenleri günlük 50’şer dakikadan 6 dersi 300 dakika olarak teneffüs olmadan yapmaktadırlar.

Bu durumda haftada sınıf öğretmeni 240×5=1200 dakika, ana sınıfı öğretmeni ise 300×5=1500 dakika çalışmaktadır. 1 ayda ise aradaki fark 300×4 hafta=1200 dakika yapmaktadır.

4+4+4 sistemi ile birlikte çocukların okula başlama yaşları düşmüş, okul öncesi öğretmenleri daha öz bakım becerilerini dahi zar zor yerine getiren ortalama 15-25 çocukla beraber, aralıksız 300 dakika kapalı ortamda hava almadan çalışmak durumunda bırakılmaktadırlar. Bu uygulama vicdanlara ne kadar sığmaktadır?

Her Anasınıfına Yardımcı Personel Verilmeli

 

Biliyorsunuz ki ana sınıflarına giden öğrenciler 4 ile 6 yaş arasındadır. Bu öğrenciler kendi öz bakım becerilerini yerine getirmede zorlanmaktadırlar. Ana sınıfı öğretmeni ortalama 15 öğrenci ile ders işlemektedir. Bu öğrencileri ilkokula hazırlamaktadır. Eğer yanlarına yardımcı personel verilirse hiç olmadı tuvalet ve yemek eğitimleri gibi kişisel ilgi gerektiren durumlarda ana sınıfı öğretmene yardımcı olabilirler.

Birçok okulda yardımcı personeli olmadan çalışan okul öncesi öğretmenlerine yardımcı personel verilmeli, yurdun en ücra köşelerinde bulunan köy okullarına dahi yardımcı personel alımı yapılmalı, okul öncesi öğretmenlerine bir an evvel günde 1 defa da olsa teneffüs verilmesi hususunda gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. özgür ünsal diyor ki:

  ben de size bir hesap yapayım: haftada 25 saat çalışan sevgili öğretmenimizin bir yılda 40 hafta çalıştığını düşünürsek, yılda 1.000 saat çalışmış olduğunu görüyoruz. ve çocuğumun anaokuluna gittiği dönemden bildiği kadarı ile stajyerler de yardım ediyordu.
  eşim(sallamadığımı bilin diye yazdım) haftada 82 saat çalışıyor. ve 13 yıllık memur olmasına rağmen 49 hafta çalışıyor. yani bir yılda 4.018 saat çalışıyor.
  ne iş yapıyor? üniversitede doktor. hemen “ona göre kazanıyordur” derseniz diye maşını da söyleyeyim de kafanızda sor işareti kalmasın 3.050 TL.
  kimse onu bu iş için zorlamıyor. aynı sizi zorlamadıkları gibi. sadece çalışma saatleri için ağlarken komik duruma düşüyorsunuz diye bunları yazıyorum. biraz daha şükür biraz daha hamdetmek lazım.

 2. Nilufer diyor ki:

  Oyle diyorsun da hanfendi.1.sinif cocuklarini zaten velilerin fedakarligi olmasa okuma yazma ogrette goreyim…okul oncesi ogretmenleri her yil ogrencileri okula alistircam diye cani cikiyor…bir suru evrak isi cabasi…burnunu sil donunu topla terini kontrol et ilaclarini icir tuvaletini yaptir…daha sayayim mi meral hanim…tenefus yok..4 duvar arsinda resmen hapissin..neresi bunun yanli haber anliyamadim…ek ders az….yipranma payi yok…hangi birini sayayim..

 3. Anonim diyor ki:

  Sen bi gün çalış meral görelim 25 çocukla küçücük odada 6 saat

 4. Anonim diyor ki:

  Beslenme saatleri 1 saati geciyor ondan hic bahsedilmiyor.Sinif ogretmenleri 40 ogrenci ile ugrasirken anaokulu ogretmenleri en fazla 20 ogrenci ile ugrasiyor.Birde teneffus olsa hic derse vakit kalmayacak pasta borek yemekten….

 5. meral diyor ki:

  yanlı haber!! sınıf öğretmenlerinin çoğu 40 öğrenci civarına okuma yazma öğretiyor. anasınıfçıdan onlarca kat zor iş. üstelik 1. sınıfı da yalnız başına yapıyor. asıl yardımcı 1. sınıflara verilmeli.
  BRANŞÇI EK DERSLERİ SINIF ÖĞRETMENLERİYLE AYNI OLMALI! en az çalışanlar en fazlasını alıyor. haberi bir de yanlı yapmasanız!!

  1. murat diyor ki:

   Yanlı haber filan değil,kesinlikle doğru bir haber,sınıfçıların en azından 10 dk da olsa teneffüsleri var ama bir anasınıfı öğretmeni, hünüz okul görmemiş 20 tane çocuğu önce özerklik kazanmaya hazırlıyor sonra 10 sn ye olan dikkat sürelerini 5 dk ya çıkartıyor ve bunun bir mucizeden farkı yok.Ben sizin gibi kendi branşım en zor branş gibi bir söylemde bulunmayacağım yaptığınız yorum yanlı bir yorumdan da ötesi olmuş,her mesleğin kendine göre bir zorluğu var bunu biliniz.Anasınıfına gelin size 10 öğrenci vereceğim 10 dk onları zaptetmenizi isteyeceğim ve biliyorum ki ben sınıfta olmazsam bunu başaramayacaksınız 🙂 Neyse fazla uzatmaya gerek yok ama yorumunuz beni sinir etti…Okul Öncesi zorunlu olmalı ve anasınıfı öğretmenlerine teneffüs verilmeli ve çocuk gelişim bölümünü bitirmiş bir yardımcı personel sınıfta olmalı bu olmazsa olmaz…

  2. Anonim diyor ki:

   Eğitimcisiniz çok iyi bilmeniz gerek ki çocuklarda bir ayın bile gelişim farklılığı ve öğrenmeye hazıroluşu çok farklı oluyor yani 1 sınıfa başlamış bir çocuk hem kasları hem bilişsel ön bilgiyi sezinlemiş olduğundan öğrenmeye hazır hale geliyor. Yanlı haber falan demek yerine evet onlara da yazık bir çay almaya bile çıkamıyorlar, ilk iki kademede çalışanlar aynı okulda çalıştıkları öğretmenleri bile tanımıyorlar, bazen öyle bunaltıcı anlar oluyor ki hele ilk iki ay içinde ağlayan çocuklardan sadece kafalarını camdan uzatıp bir derin nefes alabiliyorlar. İyi ki sınıf öğretmenisiniz (yorumunuzdan öyle anlıyorum) halden anlayacak kişisiniz yani böyle yorum yapıyorsunuz vay halimize

 6. Hanife diyor ki:

  Egitimin kalitesi icin yardimci personel şart.

YORUM YAZ