Atama Bekleyen Öğretmenler Sınıfta Kalamadı!

Şu sıralar hem yazılı hem de internet basınında sürekli aynı haberler dolanıyor. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM tarafından yayınlanan sayısal bilgilerde kendi alanlarında sınava giren öğretmenlerin düşük puan aldıkları haberi sürekli paylaşılarak kamuoyu oluşturulmaktadır. Gelin ben size işin aslını paylaşayım.

ÖABT olarak adlandırılan Öğretmen Alan Bilgisi Testi tüm öğretmenlere uygulanmıyor. Bu sınav sadece 17 branşa uygulanmaktadır. Sizlere İngilizce öğretmenliği ve ingilizce ÖABT sınavını anlatırsam konu daha iyi anlaşılır gibi geliyor. İngilizce öğretmeni olarak atanan bir kişi ilkokul, ortaokul ya da liselerde görev alabiliyor. İlkokulda temel ingilizce, ortaokulda TEOG sınavı ağırlıklı, lisede ise dil sınıfı okutanlar LYS-5 sınavına hazırlanıyorlar, okutmayanlar ise normal konuları işliyorlar.

Gelelim ÖABT sınavına bu sınavda öğretmenin alan bilgisi test ediliyor. Peki bu test konuları neler? Bu sınavda tüm sorular İngilizce olmak üzere dil bilimi, edebiyat gibi üniversite öğrencilerinin yani atanacak bir öğretmene lazım olmayacak konular soru olarak geliyor. Madem bu öğretmen adayı bu konulara hakim değil üniversiteden mezun etme. Üniversiteden mezun oluyorsa bir daha sen neden sorguluyorsun.

Tüm öğretmenler ÖABT’den tüm soruları doğru cevapladı diyelim. Basın acaba ne diyecek? Tüm öğretmen adayları başarılı diye hiçbir zaman haber yapılmaz. Yine bir açık ararlar. Ha bu arada mülakatı da unutmayalım. Basına malzeme lazım ya. Tüm öğretmenler ÖABT’te tüm soruları doğru cevapladı fakat sözlü mülakatta başarısız oldular. Gözlerinizin önünde böyle başlıklar dolanıyordur.

Aslında öğretmenler sınıfta kalmadı, kalamadı, kaldırmadılar. Öğretmenleri sınıflara sokmadan okul bahçesine bile giremeden yerden yere vurdular. Keşke öğretmenler, öğretmen olarak atanmayı bekleyenler sınıfta kalsalar sınıflarında öğrencileri ile mesleklerini icra etseler.

Aydın Karadeniz

loading...

Bir önceki yazımız olan İl Dışı Tayini Çıkan Öğretmenlerin Yapacağı İşlem Basamakları Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.