Atanacak Okul Müdürlerini Bekleyen BÜYÜK Tehlike!

İlk defa ve yeniden müdür atama takvimine göre 13-18 Kasım 2014 tarihleri arasında Sözlü Mülakattan geçer not alan müdür adayları MEBBİS ortamında tercih yapacaklar ve bu yaptıkları tercih doğrultusunda görevlendirmeleri yapılacak.

Bu, görevlendirmeleri yapılacak olan müdürlerin bir kısmı tecrübeli iken yani daha önce müdür yardımcılığı, müdür yetkili, müdür vekili ya da okul müdürü olarak yöneticilik yapmış olanlar, diğer bir kısmı da ilk defa müdür olarak görevlendirilecek olanlardır.

Her iki grubu da yazımın başlığında belittiğim gibi bekleyen bir kaç ÖNEMLİ husus vardır. Şimdi size bu hususlardan bahsedeceğim.

1- Birikmiş Yazılar;

Çoğu okulun müdürü yok sadece müdür yardımcısı var ve bu müdür yardımcılarıdan ilköğretimde görevli olanlar hem ilkokul hem de ortaokul bakmak zorunda oluyorlar. Bu onların iş yükünü artırıyor ve kadrosunun olduğu okulun yazılarına öncelik verip diğer kurumun dosyalarını gözardı edebiliyorlar. Bahaneleri de şu oluyor: “Yeni gelen müdür yapsın!”. Ya da bunu bulamayan okullar bile var.Mesela hiç yöneticisi olmayan okullar. Böyle okullara geçici görevlendirme ile müdür gelmiş veya kendi öğretmen kadrosu içerisinden bir kişi müdür olarak seçilmiş. Tabi bunların yöneticilikte ne kadar tecrübeli oldukları tartışılır. İşte görevlendirilecek müdürleri ilk bekleyen tehlike bu.

2- Öğretmen Kadrolarının Boşalması;

Müdürlük görevlendirmeleri başvuru şartlarında olan 8 yıllık öğretmen olma maddesi ile bir çok öğretmen de müdür olmak için mülakatlara gitti. Bu durum müdür görevlendirmeleri olduğuna mevcut öğretmen kadrolarında boşalmaların olacağının göstergesidir. Yani okula yeni görevlendirilen bir müdür, kendinden önce tam kadro olan okulunu eksik olarak bulabilir. Çünkü görevlendirildiği okuldaki bir başka öğretmen de başka bir yere müdür olarak gitmiş olabilir. Bunun için taaa Kasım ayında ücretli öğretmen aramalarına başlamak zorunda kalabilir.

3- Başarılı iken Başarısız Duruma Düşme Tehlikesi

Görevlendirilecek müdürleri bekleyen bana göre en büyük tehlike ise ortaokullar için TEOG ve liseler için YGS ve LYS sınavlarıdır. Sınav takvimine baktığımızda en sıkıntılı durum 26-27 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan TEOG (Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavıdır. Bu sınav ortaokula mülakat sınavını geçip başarılı olarak görevlendirilen bir okul müdürü için büyük bir tehlike olabilir. Bunun sebebi daha müdür görevlendirilir görevlendirilmez atandığı okulun TEOG sınavında başarısız olmasıdır. İlk toplantıda bunun hesabı sorulacak fakat müdür daha okulunu tanıyamadığı için sorulara cevapsız kalacaktır. Belli bir puan alıp atandığı okulda il ya da ilçe bazında başarısız olup gözden düşme ihtimali doğacaktır.

4- Borç yükü altına girmek

Okul Aile Birliği yönetmeliğinin 9. maddesine göre “Genel kurul, birliğin üyelerinden meydana gelir. Genel kurul, birlik yönetim kurulunun davetiyle her yıl en geç Ekim ayının sonuna kadar; yeni açılan okullarda ise okul müdürünün daveti üzerine okulun açıldığı tarihten itibaren en geç iki ay içinde okulda toplanır.” Fakat müdürü olmayan okullar daha bu toplanmayı yapamamışlardır ve okul için gerekli olan parayı toplayamamışlardır. Bu sorun müdürüler görevlendirilince karşılarına borç yükü olarak çıkacaktır ve ilk işleri TEOG sınavını atlatıp ya da atlatmadan bu toplantıyı yapıp okul aile birliğini toplamak olacaktır.

Sonuç Olarak;

Umarım ilk defa ya da yeniden görevlendirilecek müdürler bu yazdığım maddelerle karşılaşmadan görevlendirildikleri okullarda eğitim öğretime sorunsuz olarak devam ederler. Başarılı olarak atananların başarıları daha da artar, başarısız okullara atananlarda ilk TEOG’a yetişmese de ikinci TEOG sınavında uygulayacakları tekniklerle okullarını başarıya kavuştururlar. Burada konumuz karşılaşılabilecek tehlikelerden bahsetmekti. Mülakatta torpil olmuş gibi konulara girersek olan geleceğimiz çocuklara olur.  Görevlendirilecek müdürlere başarılar diliyorum. Okullarını en üst seviyeye çıkararak bu dedikodulara bi son nokta konması gerek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.