haberdar olİlk Sen Haberdar Ol!Web bildirim ile, önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
Daha SonraBildirimleri Al

SON DAKİKA

MebAjans.net

Aynı okulda 8 yıldan fazla çalışmak yok!

Aynı okulda 8 yıldan fazla çalışmak yok!
Bu haber 20 Ekim 2014 - 20:26 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.

Millî Eğitim Bakanlığı  Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağı yayınlandı. 

Bu taslakta en dikkat çekici olan 35. madde idi. Çünkü burada “Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir.” maddesi yer alıyordu.

Maddenin tamamı ise şöyle. Yorum sizin?

          Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi
          MADDE 35- 

(1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir. Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.
(2) Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, sekiz yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(3) Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.
(4) Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.
(5) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır.
(6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4’üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(7) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.
(8) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

YEDİNCİ BÖLÜM
Mazerete Bağlı Yer Değiştirmeler

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme
MADDE 36-

(2) Aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenler, evlilik cüzdanı ile eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi ibraz etmekle yükümlüdür.
ATAMA ve YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ TASLAĞINA GÖRÜŞ BİLDİRMEK için http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/giris.php adresinden MEBBİS şifreniz ile giriş yapıp görüşünüzü bildirbilirsiniz.

 

ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ (TASLAK) TAMAMI için TIKLAYINIZ

EK-1 HİZMET BÖLGELERİ ÇİZELGESİ için TIKLAYINIZ

EK-2 HİZMET ALANLARI VE HİZMET PUANLARI ÇİZELGESİ için TIKLAYINIZ

EK-3 DEĞERLENDİRME FORMU için TIKLAYINIZ

EK-4 UYGULAMA SINAVI FORMU için TIKLAYINIZ

loading...

Bir önceki yazımız olan Şimşek: "Memur-Sen ile Anlaşmıştık" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİLİ HABERLER
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
5 ADET YORUM YAPILDI
Cilara23 Ekim 2014 / 20:24 Cevapla

Sizin yapmak istediğiniz ne ya . Off . Amacınız ne ?

öğretmen21 Ekim 2014 / 22:37 Cevapla

Son yayımlanan eş durumu atama yönetmeliği, aile bütünlüğünü sağlama amaçlı olmayıp ,aileleri parçalamaya yönelik hazırlanmış izlenimini vermektedir.Sayın eğitim sendika başkanları acaba bu konu hakkında ne gibi bir çaba göstereceklerdir. Umutla bekliyoruz.

rıza21 Ekim 2014 / 21:01 Cevapla

amaç ne??????????????????????

cetin21 Ekim 2014 / 00:13 Cevapla

iki yıl yeterli!Ey bakanlık…

Anonim21 Ekim 2014 / 00:11 Cevapla

Yıllarca İzmir’de kadro açılsın diye bekle,ancak emekli olunca gelebil??.Çok adaletliydi!!!

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
loading...