MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bana Haklarımı Verin Dünyayı Eğiteyim…

Oğuzhan MERT / Köşe Yazısı

Bana Haklarımı Verin Dünyayı Eğiteyim…
  • 06.01.2016
  • 284 kez okundu

BANA HAKLARIMI VERİN DÜNYAYI EĞİTEYİM…

Güzel ülkemin en ücra köşesinde  öğretmenlik kadar ulvi görevini yerine getiren eğitimcilerimizin  sorunları  kanayan bir yara olarak devam etmekte .

Hepimiz biliyoruz ki! Dünyayı eğiten liderleri,  büyük düşünürleri yetiştiren onlara vatan millet sevgisini aşılayan elleri öpülesi Öğretmenlerdir: İlk olarak bir takım yetkileri alınarak öğrenciler tarafından saygınlıkları giderildi . Eğitim camiasının baş neferleri sınıflarında otorite sağlayamaz söz dinletemez oldu.  Taşımalı eğitime geçirilmesiyle köy okulları tek tek kapatıldı. Öğretmenin yükü her geçen gün çoğalırken tanınan haklar hiç bir zaman hayat standartlarına uyarlanmadı. Helede şu KPSS çıkmazı okulundan mezun olmuş aydın donanımlı görev aşkıyla yanan eğitimcilerin önünde kumdan yıkılmaz şatolor kurdu

Efendiler şapkanızı önünüze alıp bir düşünün hele! Büyük umutlarla okuyarak  kep atan vatanın her yerinde görev yapmak adına  hayata atılan öğretmenler hep hüsrana uğradı. Eğer yapılan sınavlarda soruları ulaşabilecek düzeyde ilişkileriniz varsa hayat size güzel oldu. Yoksa mı ? Bekleyeceksin kardeşim politikası Öğretmenlerimizin çoğunu başka işlerde çalışmaya yönlendirdi. Atama kabusu atamasını bekleyen yığınlarca Öğretmen açıkta kaldı hep bir sonraki atamaları bekledi tükendi hayattan umudunu kesti bazısı hasta yatağında bile bir umut dedi. Olmadı Efendiler olmadı!  Ekonomik şartların çok altında kalan maaşlarıyla geçim savaşı veren öğretmenler ek işlerde ev bütçesine katkıda bulunmaya başladı.  Bu sorunların geçmişi var. Geçmişten beri gelen yanlış Milli Eğitim Politikaları şunu çağrıştırdı bana. Ülkemin yeni yetişen kuşağının bilgi dağarcığına sekte vurmak aydın, zeki nesillerin yetişmesini engellemek adına bir takım dış güçlerin oyunu olsa gerek diye düşünmüyorum desem yalan olur. Yüce önder  ATATÜRK’ün 1923 yılında söylediği söz kısa ve özdür. Gelecekteki kurtuluşumuzun saygıdeğer öncüleri olan Türkiye öğretmenleridir.  Ne kadar güzel bir ifade öğretmenin toplumdaki saygınlığı ve işlevini kısa ve öz anlatan. Biz aslında en büyük hatayı KÖY ENSTİTÜLERİNİ kapatmakla başladık öğretmenlerimizin önünü kesmeye onlara verilen değerin yozlaşmasına aydın nesillerin gittikçe kaybolmasına.

Bir yumak haline gelen sorunların çözümü  en kısa zaman da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından masaya yatırılıp neşter atılmalı. KPSS kaldırılmalı. Atamalar daha hızlı yapılarak kazanılan haklar öğretmenlerimize verilmeli. Taşımalı eğitim kaldırılmalı efendiler taşımalı eğitim.

Oğuzhan MERT / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ