Belediyeler de Destekleme ve Yetiştirme Kursu Açmak için Protokol İmzaladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Ölçme Değerlendirme ve Sınav hizmetleri Genel Müdürlüğü (ODSHGM) tarafından dershanelerin kapatılmasından sonra okullarda ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları açılmaya başlandı.

Bu kurslar sayesinde maddi durumundan dolayı dershaneye gidemeyen bir çok öğrenci bu sayede kurs görebildi. Belediyeler de destekleme ve yetiştirme kursu açmak için MEB ile protokol imzaladı.

Belediyelerle yapılacak protokol çerçevesinde, ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursu açılabilmesiyle ilgili detaylar belirlendi, öğrenciler sadece okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan değişiklikle belediyelerin il milli eğitim müdürlükleriyle yapılan ve bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde, ücretsiz kurslar açabileceği hükmü getirilmişti.

Bu kapsamda belediyeler, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin örgün eğitim programlarına destek olmak amacıyla ücretsiz kurslar açabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, kursların açılabilmesi için belediyelerle il milli eğitim müdürlükleri arasında imzalanacak iş birliği protokolünün örneğini hazırladı.

Protokol hükümlerine göre, belediyeler tarafından açılacak bu kurslar, ders yılı içerisinde hafta içi ve cumartesi günleri 07.00-19.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek ve bir derslikte en fazla 24 öğrenci öğrenim görebilecek.

Öğrencilerin sadece okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilmesini öngören protokol gereği, belediyeler sundukları hizmet karşılığı öğrencilerden ücret talep edemeyecek.

Kurs açılacak binayla ilgili nitelikleri de belirleyen Bakanlık, meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile alkollü içki satılan yerlerin kurs ile aynı binada olamayacağını kararlaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.