Bilgi Girişi Yapılmayanlara Soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS Bilgi Girişi Yapmayan ve Kontrollerini Sağlamayan İl, İlçe Yöneticileri ve Öğretmenlere Soruşturma Açacak

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemine girişlerini tamamlamayan öğretmen ve kontrolleri yapmayan il ve ilçe yöneticileri ile ilgili soruşturma başlatacak.

MEB sahte diplomalı öğretmenlerin ortaya çıkması ve görevden alınmasının ardından bir takım önlemler ve incelemeler başlatmıştı. 1998 yılından bugüne atanan 650 bin öğretmenin tüm belgelerinin MEBBİS’e girilmesini istemişti.

Sahte diplomalı öğretmenlerin tespit edilmesinin ardından tüm öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dâhil olmak üzere kişisel bilgilerinin işlendiği Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sisteminde eksik bilgiler bulunduğunu tespit eden Bakanlık il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verdi ve bu konuda harekete geçti.

MEB talimatında 1998 yılından bugüne atanmış olan 650 bin öğretmenin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgeleri, tezsiz yüksek lisans diplomaları veya pedagojik formasyon sertifikalarının Bilişim Sistemine eksiksiz olarak tam v doğru şekilde girilmesini istedi. Bu belgelerin tayin, atama ve görevde yükselme gibi işlemlerde önemli olduğunu kaydetti.

Bu konuda Bakanlık İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin yanı sıra tüm bakanlık personeline de duyuru yaptı. Bakanlık personelinin de diploma, diploma numarası, diploma tarihi gibi öğrenim bilgilerinin tam olarak girilmesi gerektiğini belirtti. Sistemdeki bilgilerde eksik ya da yanlış bilgi olması durumunda personel ilgili özlük işlerinden yardım alacak. Eksik veya hatalı bilgilerden il ve ilçe özlük birimleri, okul idaresi ve personel sorumlu olacak. Veri girişleri tamamlanınca MEB’e resmi yazı ile bilgi verilecek, işlemleri tamamlamayanlar hakkında soruşturma başlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.