İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Şehrin Fuat Avni’si Kim?

Uzun yıllarım geçti bu şehirde. Yaklaşık olarak çeyrek asır eğitim öğretim hizmetlerinin içinde bir fert oldum.. Kimi zaman,öğreten,kimi zaman öğrenen. 28 Şubat’ı da yaşadım, ekonomik krizlerini de, 27 Nisan e-muhtırasını da.. Yani yaşımıza oranla çok şeylere şahit olup, çok şeyler bilmesek de, çok şeyleri tecrübe etme imkanı bulduk..

Bu şehri sevdik,bu şehirde sevildik..Yıllarımızı verdik bu şehre..Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almamız yöneticilik yapmamız hasebiyle yakından tanıdım bu şehri.Tanımakla da kalmadım,yüreğimin derinliklerinde hep bir izi oldu.Yahya Kemal’in muhayyilesinde İstanbul ne ise bu şehir de bizim gözümüzde aynı konuma geldi, geldi de taht kurdu yüreğimize..

Velhasıl-ı kelam sevdik bu şehri.. Gönül isterdi ki uzun yıllar hizmet edelim ama nasip.. Ne tecrübe ettik peki bu şehirde diye soracak olursanız kısaca ifade edelim: İnsanı klasik bir Anadolu insanı.Hem de her yönüyle..Nasıl mı ? Sahipsiz bir şehir olmuş bu şehir. Sivil Toplum Kuruluşlarında görev yapanlar ben de dahil bu şehrin öz evladı değiliz. Başkanlar, yönetim kademesi vs vs.. İşte bu yüzden öz yurdunda garip bu şehrin insanları, öz yurdunda parya..

Evet,bu konuları ilerleyen yazılarımızda daha da açacağız inşallah.. Bazı yazılarımız muhakkak ki yerilecek, biz yerden yere vurulacağız. Bazı yazılarımız ise insanları düşündürecek ve “acaba?” dedirtecek nitelikten olacak belki de. Bir kişi acaba diyebiliyorsa ne mutlu bize.. Çünkü biz biliyoruz ki çığ bile bir kar tanesiyle başlıyor…

Siz değerli okuyucularımızla hasbi hal havasında olan bu ilk yazımızla size hem kendimiz hakkında hem bu şehir hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bir türlü konuya giriş yapamadık. Olsun müsterih olun uzun süre inşallah bu köşede sizlerle beraberiz. Ol sebepten istedim ki konular biraz daha arkası yarın havasında olsun.. Asıl konuya girmeden istedik ki bu yazının başlığı asıl konudan ziyade FRAGMAN havasında olsun..

Neyse,uzun lafın kısası,bize düştü tasası.. Gelelim asıl mevzuya.. Dedik ya uzun süredir bu camianın içindeyim. Ama bu zamana kadar eğitim öğretim faaliyetlerinin ısmarlama olduğunu görmemiştim. Esasında ilk yıllarımda adını vermek istemediğim bir makam sahibi eğitimci bana hitaben:
-Bak aslanım,; bu kurumda kutup başında (muavin ya da müdür) olmak istiyorsan, ya ilden ya da ilçeden siyasi bağlantılı bir akraban ya da dayın olması gerekir, demişti. İnansam da öyle işte. Eğitim gibi önemli b ir müessesenin bu kadar ısmarlama olacağını hayal bile edemiyordum.. Düşünün hele, senin en kaliteli öğretmenin bile sırf onlardan olmadığı için saf dışı kalıyor, kalacak da.. Allah’ım iyi senin adalet sıfatın var diyorum bu yaşananları görünce, yine iyi ki hesap günü var diyorum..

Bu şehre yıllar sonra tekrar gelme fırsatı buldum. Park kafede bu şehrin Fuat Avni’siyle konuşuyorum.Fuat Avni dediğim de sıradan bir insan. Ama iş bitirici. Muhafazakar bir sivil toplum örgütünün müdavimi.. İyi Müslüman (!)..Çünkü Müslümanlık onların tekelinde.. Neyse gelelim konuya. Çok değil bundan 2 ay önceydi..Bana isim sayıyor,şu şuraya muavin, bu buraya muavin diye.. Şimdi öğreniyorum ki, o isimlerin hepsi o yerlere muavin olmuş.

Hem de bir tane şaşma yok.. Dayanak nere,muhafazakar ki bir kurum. Her kim ki o kurumun önünden geçmişse hepsi köşe başlarında. Allah muhafaza az kalsın ben de köşe başındakilerden olacaktım.

Ama Allah’a şükrolsun ki “BİZ İNANMADIĞIMIZ BİR DAVADA MİLYONLARLA YÜRÜMEKTENSE, İNANDIĞI DAVADA YALNIZ YÜRÜYEN” bir pınarın suyundan beslenen insanlarız.

Fuat Avni olarak bahsettiğim kişi ise vasıfsız bir eleman. Bu şehirde işler artık kime kalmış.. Hani işler ehline verilirdi, bu muydu muhafazakarlık.. Beyler şimdilik muzaffer olabilirsiniz ama şunu da ifade edeyim ki gönül verdiğiniz davanızın farkında olmadan da temellerine dinamit koyuyorsunuz,demedi demeyin. Neyse devam edelim, hoş biz bunların hepsini hak ediyoruz vesselam.. Ama gene de merak ediyor musunuz bu Fuat Avni kim diye? Ben kim olduğunu biliyorum, peki kim sizce bu şehrin Fuat Avni’si….

Allah’a emanet olun..Bir daha ki yazımızda buluşmak üzere..Bizi takip etmeye devam edin….

Fırat Yılmaz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.