ÇELİK KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR, MÜZİĞE NASIL BAŞLAMIŞTIR?

 

Çelik Erişçi, ya da bilinen adıyla Çelik, Türk müzisyen, şarkıcı ve besteci. 1966 yılında İstanbul’un Eyüp ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Pendik Süreyya Paşa İlkokulu’nda, ortaokulu ve liseyi Pendik Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü’nü kazanmasına rağmen devam etmedi. 1985’te İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne kayıt yaptırdı ve kontrbas enstrümanını seçti. Konservatuvarla birlikte başlayan müzik yaşamında hızla yükseldi. Bu süre zarfında babasını kaybeden Çelik, ailesinin geçimini sağlayabilmek için müzikli mekanlarda önce kendisi gitar çalmaya ve şarkı söylemeye başladı, sonra kendisinin İzel Çeliköz’e teklif etmesiyle birlikte aynı yerde sahne almaya başladılar ve sonrasında yine İzel-Çelik ikilisi olarak Elma Kabare’de Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer, Ayşen Gruda gibi ünlü isimlerle çalıştılar.

1988 YILINDA İZEL-ÇELİK-ERCAN 3’LÜSÜ PROFESYONEL KARİYERİNE BAŞLADI

1988’da okul arkadaşları İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi ile birlikte grup kurmaya karar verdiler ve 1991’de “Özledim” isimli ilk albümlerini çıkardılar. Grup, İstanbul Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda sözü ve bestesi Çelik’e ait olan “Dön Artık” isimli parçayla 3. oldu. 1992 Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri “En İyi Grup” Ödülü’nü aldılar. Çelik daha sonra gruptan ayrıldı ve yoluna tek başına devam etmeye karar verdi. Kariyerine tek başına devam etmeye karar veren Çelik, gruptan ayrılarak solo albümünün çalışmalarına başladı.

İLK SOLO ALBÜMLE GELEN BÜYÜK BAŞARI DİĞER ALBÜMLERİN HABERCİSİ OLDU

İki yıllık uzun ve bir çalışmanın ardından 1994 yılında “Ateşteyim” isimli ilk albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta “Ateşteyim”, “Güle Güle”, “Meyhaneci” olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi. Sanatçı, kısa bir aranın ardından 1995’te ikinci albümü “Benimle Kal” ile başarısını sürdürdü. Bir önceki albümünde olduğu gibi “Benimle Kal”daki tüm şarkıların da söz ve müziğini yazarak, düzenlemeler yaparak müziğin tüm aşamalarında yetenekli olduğunu gösterdi. 1996 yılında piyasaya sürülen “Yaman Sevda” albümünde, alışılagelen Çelik sound’undan farklı olarak rock etkileri göze çarptı. 1997 yılında, “Sevdan Gözümün Bebeği” albümünü yayınladı. Akdeniz ezgilerinin olduğu “Ayrılık Deme Bana”, “Sevdan Gözümün Bebeği” gibi parçalarla aşk, özlem, ayrılık gibi duyguları dile getirdi. 1998 yılında” O’nu Düşünürken” adlı yeni çalışmasındaki müzikal yaklaşımıyla daha olgun bir görünüm sergiledi. “Veda Etmem” adlı slow parçayla listelere giren albüm, sanatçının en olgun çalışması olarak değerlendirildi. Bu albümünden sonra 2001 yılında “Sekizinci” adlı albümünü çıkaran sanatçı, bu albümünde de Fikret Kızılok’un Türk pop müziğinin klasikleri arasında yerini alan “Bu Kalp Seni Unutur mu?” isimli şarkısını hayranlarına sundu.

Çelik 2002 yılında “Yol” albümü ile hayranlarıyla buluşurken “Affet” adlı albümü ertesi sene müzik marketlerde yerini aldı. “Gariban” adlı albümü 2005 senesinde çıkan sanatçı, 2 yıllık süreçte en güzel parçalarını sevenleri için hazırladı.

ALBÜMLERİ:

Özledim, İzel-Çelik-Ercan, 1991

Ateşteyim, 1994

Benimle Kal, 1995

Yaman Sevda, 1996

Sevdan Gözümün Bebeği,1997

Sevgilerimle, 1998

Onu Düşünürken, 1999

Unutamam, 2000

8inci, 2001

Yol, 2002

Affet, 2003

Gariban, 2005

Kod Adı Aşk, 2006

Kalp Gözü, 2011

Milat, 2012

Best of Çelik, 2013

Benimki de Kalp isimli albüm…2013

Albümleri için : https://mp3kulisi.com/sarkici/Celik

loading...

Bir önceki yazımız olan Şimşek: "Memur-Sen ile Anlaşmıştık" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.