Çocuklar Nerde Kaldınız…!

Mahallenin oyunlarında kuralı bozan bozana…!

Ne o birkaç pencere kaldı oyunu seyreden ne de oyuna ses şamata çıkaran öfkeli teyzeler, varsa yoksa oyuna dalıp kuralını sağa sola çekiştiren birkaç mızıkçı fukara…!

Neymiş efendim öyle oynanmazmış artık oyun;

– e sanane be evlat o zaman öyleydi; taş vardı sokakta kale direği yapılan, duvar deliği vardı kemer saklanan, zühtüsü vardı mahallenin ardında koşulan..!, yamaçları vardı bir de çocuk top kaçan ve düşmeden korkmayıp onu kovalayan,

Yokmu …? akşamın karanlığına dek sokağı silip süpüren birkaç haylaz çocuk, oysa şimdi her birinin  sokağı parsellemesi ancak her biri sanal plastik döşemeden parka gidiş geliş güzergahından ibaret…!

Ne mi oldu eğlencelerine bilemem ama gördüğüm o ki eğlenmekten pek de anladıkları yok.  Ağlamayı bile beceremez olmuş ufaklık nesil istediğini koparana kadar ki çığırışını saymazsak,

Ya gülüşü; ekrandan hakim olduğu üç beş kahramanın kazanmasına sayalım sımsıkı tuttuğu bir ana eli bir baba eli kalır olmuş meğer  her engeli daha görmeden önünden alıveren,koruma memuru ebeveynleri de sayarsak …!

Müsterih olun efendiler sizin ufaklıklar büyüdüğünde büyük olduğunu bile anlamayacaklar. Varın gidip bir de emekliliği de ileri alırsanız işe de elinden tutup götürmeniz icap eder.

Sakınma çocuğum ardında kocaman bir dağ var, sana göğsünü yaslayan.

Onlar mı eksikti sanki ne eğitim aldılar ne de bir yerlerde seminer. Oysa her biri çakı gibi büyüttü bizleri, oyunsa oyun, kavgaysa kavga, ağlamaksa ağlamak, her birinden ancak kendimiz sorumluyduk. Bilmediler ne oynadık, nerde oynadık , kiminle oynadık ama akşam saatinde evimizde olmasını da elbet bilirdik.

Balalar her gülüşte bir sevinç her ağlamaklı sesin ardında vardı bir acı ekranın içinden bizi güldüren de olmadı somurtmamıza sebep olan da…!

Karşıdan gelirken yüzünü kaçırıp akşama selamı slm diye verdiklerimiz var sosyal medyadan , yanıbaşımızdaki ile iki muhabbetimiz olmazken attığı bir paylaşıma yorum yapan bizleriz çocuklar ne yapsın ne bekleriz biz onlardan oysa çalış çalış demekten öte ahlakından terbiyesinde bihaberiz çok zamandır.

Şimdi ne mi oldu deme bana simdi!!!

Herbirimiz kölesiyiz elimizdeki ufak parçanın çocukluğumuzdaki elimize verilen tetris parçasına onca zamanı sığdıran bizler kimbilir geriye saydırsak zamanı çocuklarımıza şükrederiz .

Bir nesil ki herseyden bihaber düşünmekten aciz sırf ahlaksızlığın dibine vurma gayretinde olsa da bilirim ki ardımızdan gelen çok da umut ettiğim o çocuklar bizi bu dipsiz kuyudan uyandıracaktır.

Kimbilir umutlar yerle yeksan olmasına imkan vermeden yolun sonuna gelecek bir nesille bir uyanışı beklemek nasip olmasa da onlarla bu toplum bir daha uyanacak olursa ne mutlu bundan umut edenlere emek verenlere

Not:  Yine bir Fenerbahçe maçı izlemenin acizliğinde futbolun afyonundan evlatlarımızı uzak tutma gayretinden daha öte bir çabamız olmasın bizim zamanımı çaldılar bari bizler çaldırmayalım.

Murat ÇAKIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.