MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek Zor Değil

Malum, zamane çocuklarının elinde kitap görmek neredeyse mucize haline geldi.

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek Zor Değil
  • 23.02.2016
  • 316 kez okundu

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek Zor Değil

Malum, zamane çocuklarının elinde kitap görmek neredeyse mucize haline geldi. Geçmişin çizgi romanları,masal ve öykü kitapları yerini tablet ve akıllı telefonlardaki oyunlara bıraktı. Rengarenk resimlerle dolu kitaplar dahi artık çocukların ilgisini çekmez oldu. Peki onları kitaplarla barıştırmak için neler yapabiliriz?

Çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen anne-baba ve eğitimciler öncelikle bilmeliler ki, çocuk gördüğünü kopyalar. Yani gününü gecesini televizyon yahut internet başında geçiren anne-babanın çocuğunun kitaplara ilgi duymasını beklemesi mantığa aykırı olacaktır. Bu yüzden ilk adım anne ve babanın kitap okumaları yani çocuklarına doğru birer rol model olmalarıdır. Günün belli bir saatini kitap okuma saati olarak belirleyin. O saatte herkes yaşına uygun kitaplarıyla okumaya otursun. Okuma saatinin sonunda birbirinize okuduklarınızdan;sevdiğiniz veya ilginizi çeken bölümlerden bahsedin. Zaman zaman ondan dinlemekten hoşlandığınızı belirterek ortak belirlediğiniz bir kitabı okumasını çocuğunuzdan isteyebilirsiniz.Bu hem onun kitaba olan ilgi ve dikkatini hem de kendine güvenini besleyecektir.

Evinizde mutlaka bir kütüphaneniz olmalı . Küçük yaştaki çocukların boyunun erişebileceği bölmeyi onlara ayırmalı hatta odasında ona ait mini bir kitaplık oluşturmalısınız. Kendisine özel raflardaki kendi kitapları çocuğu gururlandıracak ve onlara özen göstermeyi, onlarla vakit geçirmeyi sevmesi kolaylaşacaktır. Çocuklarınızla ayda bir ya da birkaç kez kitap alışverişine çıkın. Yaşına ve kimliğine uygun kitaplar arasından istediğini seçmesine izin verin. Kitaplarının arasına işaret olarak koyması için ona rengarenk ayraçlar temin edin. Hatta birlikte sevdiği bir çizgi film karakteri,hayvan ya da yiyecek figürlü ayraç tasarlayın. Ayraç tasarımı için keçe ya da karton gibi materyaller kullanabilirsiniz.

Bitirdiği her kitap için onu küçük ödüllerle sevindirebilirsiniz. Okuduğu kitapların isimlerini not alması için renkli çizelge hazırlayın. Böylece hem neler okuduğunu kaydetmiş hem de haftada/ayda ve nihayet senede ortalama kaç kitap okuduğunu, ne kadar ilerleme kaydettiğini birlikte görmüş olursunuz. Kitap okumasının faydalarını fırsat buldukça dile getirin. Bunu ifade etmek için doğru bir kelime seçtin. Mesela; ”Kitap okumanın sözcük dağarcığını nasıl geliştirdiğini görüyorsun değil mi? Bunun için seni tebrik ediyorum yavrum.” şeklindeki bir iltifat ; hele ki başkalarının yanında yapıldığında çocuğunuzun kitaplara daha şevkli sarılmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun öğretmeniyle kitap okuma alışkanlığını kazandırma konusunda işbirliği içinde olun. Aynı şey eğitimciler için de geçerli. Öğretmenler de ebeveynlerle işbirliği yapıp çocuklara bu muazzam alışkanlığı kolaylıkla edindirebilirler. Örneğin , ailenin edeceği iltifat biçimine ek olarak öğretmen de sınıfta yüksek not alan öğrencilerini kitap okuduğu için başarılı olduğunu söyleyerek hem o çocuğun hem de diğer çocukların kitaplara yönelmesine yardımcı olabilir. Sınıf içinde ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenlenebilir; çocuklara ilgilerini çekecek kitaplar hediye edilebilir.

Kitaplara dönüş yolculuğu için bu ve benzeri yöntemler çoğaltılabilir. Yeter ki bunu gerçekten isteyelim ve çocukla hangi dilde konuşacağımızı bilelim.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ