Çocuklarımızın %60’ı Bilgisayar Başında

Gelişen bilim ve teknoloji yaşam biçimlerimizi de değiştirdi. Bilgisayar kullanma yağı ülkemizde 8’e indi. Pekiyi bu iyi bir netice midir? Şüphesiz ki iyiye kullanılırsa evet!

Şüphesiz bilgisayar oyunlarına müptela olan çocuklarımızın sayısı azımsanamayacak derecede büyük. Oysa yabancı ülkelerde yazdıkları yazılımlarla günde binlerce dolar kazanan Amerika ve Avrupa’daki çocuklar ile bizim çocuklarımız arasındaki uçurumun mercek altına alınmasında yarar var.

Her yeni buluş ya Çin’den ya Avrupa’dan Ya da Amerika’dan geliyor. İnternet zenginleri fahiş paralar kazanıyor. Bizim çocuklarımız ve gençlerimiz genellikle chat oyun ve eğlence meraklısı. Bu güne kadar dişe dokunur ve dünya çapında takdir görecek bir yazılıma imza atamadık.

Zeka konusunda Avrupa ve Amerikalı çocuklardan daha geride değiliz. Eksikliğini hissettiğimiz şey bu konuda verilecek ciddi eğitimler. Şüphesiz ki hem Amerikalı hem Çinli hem de Avrupalı çocuklar da bol bol oyun oynuyorlar ama yazılım kodlama program yazma konusunda bizden daha becerikliler. Bu başarıda anne ve babaların payı büyük.

Bilgisayar başında geçirilen zamanın hepsinin oyun ve eğlenceye değil eğitime ayrılması konusunda hem veliler hem de çocuklar eğitilmeli. Gelecek nesiller internette daha üretken nesillerin takipçisi olacak. Bu nedenle internet konusunda çocuklarımızı eğitime yönlendirmeli ve bilgisayarların sadece oyun aracı olmadığını anlamalarını sağlamalıyız.

Her türlü bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu internet ortamında çocuklara neler üretebilecekleri ve insanlık yararına neler yapabilecekleri yönünde zekalarını yönlendirici eğitimlere ağırlık vermek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.