İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocukların Cep Telefonlarına Güvenli İnternet

Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırma komisyonunda gündemde olan çocuklara yönelik istismar olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için toplanıldı. Bu kapsamda neler yapılabileceği görüşülmeye başlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bu konu hakkında meclis araştırma komisyonuna bir öneri sunuldu.Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Osman KOLAY, çocukların kullandıkları cep telefonlarına ev internet paketlerinde olduğu gibi güvenli internet hizmeti yüklensin ve bu yazılım çocuk tarafından silinemesin, dedi.

Cep Telefonu ve Hat Alırken Veliler Beyanda Bulunacak

Önerilerine devam eden Kolay, tıpkı ev telefonlarında olduğu gibi veliler çocuklarına cep telefonu ya da hat alacaklarında bunu hat alacakları yere bu hattı çocuğum kullanacak dediğinde operatör şirketleri bu hatta otomatik olarak güvenli internet hizmetini tanımlayacak. Bizler internet kafeleri sık sık denetleyerek bu durumun önüne geçmeye çalışıyoruz fakat çocuklar internete cep telefonları vasıtasıyla kolayca ulaşabilmekteler. Bu engellemenin tek yolu bu sistem.

Çocuk istismar olayları genellikle cep telefonları üzerinden sosyal medya aracılığıyla yapılıyor. Bilinçsiz olan çocuklar saf kalplilikle kişisel bilgilerini karşı tarafa hangi amaçla kullanacağını bilmeden veriyorlar. Bunun son örneği Şanlıurfa’da yaşandı. Çocuğun uyarısı üzerine annenin çocuğunun cep telefonuna bakması ile olay ortaya çıktı. Anne aynı şekilde bu istismarcıyı sosyal medya üzerinden teşhir etti. Peki ya annesi yakalamasaydı. Böyle durumlara meydan vermemek için işin başından önlem alarak çocuklarımızı istismar durumundan kurtarmamız gerekmektedir. Yoksa amacımız onların ellerinden cep telefonlarını almak değildir. Sırf böyle istismarcılar var diye çocuklarımızın cep telefonu kullanma haklarını engelleyemeyiz, diye sözlerini noktaladı.

Meclis araştırma komisyonu bu önerileri dinletikten sonra görüşme yapmak için toplanacaklarını dile getirdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.