MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dershanelerin %60’ı Özel Okul Olacak

Özel okula dönüşüm programına başvuran 906 dershaneden, 663’ünün programa kabul edildi

Dershanelerin %60’ı Özel Okul Olacak
  • 26.12.2014
  • 566 kez okundu

Dershanelerin %60’ı Özel Okul Olacak

Başvuru yapan 906 dershaneden 663’ü dönüşüm programına kabul edildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerin özel okula dönüşümü programına başvuran 906 dershaneden, 663’ünün programa kabul edildiğini bildirerek, “Dershanelerin yüzde 60‘ı dönüşmek için zihinsel olarak, hazır durumda bekliyorlar. Toplamda dönüşüme girecek 2 bin dolayında dershane olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Dershanelerden özel okula dönüşüm sürecinde başarısız olunduğuna dönük bir algı operasyonu ve bazı kararları etkilemeye yönelik çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Yelkenci, belli bir kaynaktan devam eden yayınların maksatlı ve yanlış olduğunu ifade etti.

Dershaneler özel okula dönüştürülürken sektörde çalışanların, eğitimcilerin ve girişimcilerin mağduriyetinin engellenmesi için önlemler alındığına işaret eden Yelkenci, dönüşümü içeren Kanun’da, dershanelere “hadi sizi kapatıyoruz” denilmediğini, bu kurumların özel okul olarak faaliyet yapabileceklerinin ifade edildiğini anlattı.

Yelkenci, dershanelerin açık kalması için 1 Eylül 2015’e, dönüşümü için de 2019’a kadar süre tanındığını da hatırlattı. “Burada aslında devletin müşfik yüzünü görüyoruz. Dönüşüm süreci, aslında dershanecilik yapan sektörün lehine işliyor” ifadesini kullanan Yelkenci, sürece ilişkin “başarısız oldu, dönüşmek isteyen dershane sayısının oranı düşük, dönüşüm fiyasko çıktı” gibi başlıklarla verilen haberlerin maksatlı yapıldığı söyledi. Yelkenci, “Hayır, tam tersine, üstüne basa basa söylüyorum ki dönüşüm süreci çok başarılı bir şeklide yürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

-“Asıl okula dönüşüm bu yıl içinde olacak”

Yelkenci, 2 Haziran’da başlayan dönüşüm programı için 906 dershanenin başvurduğunu, bunlardan 663’ünün programa kabul edildiğini açıkladı.

Özel okula dönüşen kurumun 54 olduğu, bunların 45’inin ise temel liseye dönüştüğüne vurgu yapılarak, sürecin olumsuz yürüdüğü iddialarına da açıklık getiren Yelkenci, özel okul açabilmek için en son başvuru tarihinin 1 Eylül olduğunu hatırlattı.

Bazı dershanelerin 1 Eylül 2015’e kadar da faaliyetlerine devam etmek istediğinin altını çizen Yelkenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da gayet doğal. Asıl okula dönüşüm bu yıl içinde olacak. Şu anda 3 bin 204 dershane bulunuyor. 14 Mart’tan bu yana 328 dershane kendi isteğiyle kapandı. ÖZDEBİR’in web sayfasında kayıtlı 300 üye dershane var. Bir tarafta da dershaneciliğe farklı noktalardan karşı bir duruş geliştirerek, bu işe karşı grupta ise 800 civarında dershane olduğu söyleniyor. Bunları topladığımızda bin 100, bin 200 dershane ediyor. Toplamda dönüşüme girecek 2 bin dolayında dershane olduğunu söyleyebiliriz. Yani dershane dönüşümüne tamamen karşı olanları bir tarafa koyduğunuz zaman 2 bin 200 dershanenin 906’sı özel okula dönüşmek için başvurmuş durumda.”

-“Matematiği onlara öğretmem biraz yanlış olur”

1 Eylül 2015’e kdar daha 9 aylık bir zaman bulunduğunu, sürenin henüz yarısına bile gelinmeden 906 dershanenin dönüşüm için başvurduğunu dile getiren Yelkenci, “Bunun neresi fiyasko, neresi senaryo? Bu arkadaşlarımız dershaneci, bunların arasında matematikçiler var, matematiği bilirler. Bir tarihçi olarak, onlara matematiği öğretmem biraz yanlış olur. Onlar bu işlemleri çok rahat yapabilirler. Yapmıyorlarsa demek ki hakikaten bir algı oluşturma niyeti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönüşümde hiçbir endişemiz ve sıkıntımız yok” dedi.

Dershaneden dönüşen okullarla görüşmelerinde edindiği izlenimleri de aktaran Yelkenci, “Dershanecilikle mukayese edilemeyecek kadar keyifli bir iş yaptıklarını belirtiyorlar. Çünkü eğitim öğretim yapmaya başladılar. Çünkü ziplenmiş, paketlenmiş dersler anlatmıyorlar. Dersleri, kendilerine gayet geniş olarak kalmış zaman içinde öğrencilerle etkileşerek, yani öğrencilerin kafataslarını yarıp içine bilgi doldurmaya çalışarak değil de onlarla interaktif bir şekilde ders anlatıyorlar, öğretmenliğin keyfine varıyorlar, eğitimciliği yaşıyorlar. Bu meslektaşlarımız temel liselerle beraber eğitimciliğin keyfini yaşamaya, o büyük manevi tatmini yaşamaya başladılar ve temel lise açmış olmaktan dolayı çok mutlular” değerlendirmesinde bulundu.

-Kamuoyu dönüşümü kabul etti

“Dershanelerin dönüşümü sürecine karşı olan bazı kesimlerin, Anayasa Mahkemesinin kendileri açısından olumsuz karar vermesi halinde AİHM’e gidecekleri” yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yelkenci, Anayasa Mahkemesi kararını bekleyen, ona göre hareket edecek dershanelerin de bulunduğuna dikkati çekti. Yelkenci, şunları kaydetti:

“Karar alınırsa süreç daha da hızlanacaktır. Zaten hızlı bir şekilde devam eden süreç daha da hızlanacaktır. Diyelim ki, Anayasa Mahkemesi yasayı iptal etti. Hukuk devletiyiz, yani bunun gereği yapılacaktır. Anayasa Mahkemesi iptal etmezse AİHM’e de gidebilirler. Ülkemizde çok şükür ki bütün hukuk yolları açıktır. Ama Anayasa Mahkemesi iptal etse de Anayasa Mahkemesi iptal etmeyip AİHM’e de gitseler, oradan olumsuz bir karar çıksa da şunu görmek lazım; kamuoyu dershanelerin dönüşümünü kabul etti. Bu kamuoyunun içinde, 2 bin 200 dershane de var. Bu meslektaşlarımız için, bu dershaneler için bir an önce sürecin dershanelerin dönüşümü şeklinde noktalanma beklentileri var.”

Bakanlığın ücretsiz takviye kursları başlattığını anımsatan Yelkenci, kamuoyunun kurslara da yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

“Bir taraftan dershanelerin hayatımızdan çıktığını düşünen diğer tarafta da öğrencinin takviye ihtiyacı varsa bunu Bakanlığın karşıladığını gören bir kamuoyu bulunduğunu” belirten Yelkenci, Bakanlık olarak, bu noktada alınması gereken tüm tedbirleri öğrencilerin lehine aldıklarını ifade etti.

Dershanelerin eğitim sisteminde bir sorun oluşturması ve sistemi domine etmesi gibi etik problemlerin ortadan kaldırması için bu yola çıkıldığını ve bundan vazgeçilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Yelkenci, “Elbette hukuki zeminde, kamuoyunun kabul etmiş olduğu bu süreç gerçekleşecektir” dedi.

-Merkezi sınavlar dershaneciliği bitirdi

Takviye kurslarına yaklaşık bir milyon 200 talebin geldiğini aktaran Yelkenci, şunları kaydetti:

“Zaten dershaneye giden kayıtlı öğrenci sayısı bu kadardı, bu giderek de artıyor. İşin sihirli noktasını söyleyeyim; bu azalmaz, artar. Temel eğitimden ortaöğretime geçişte, 6 dersin birer sınavlarının merkezi yapılması, dershaneye ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Bu eğitimimizin niteliğini arttıracak çok önemli bir adım. Bunun etkilerini inşallah 4-5 sene sonra göreceğiz. Eğitimde sonuçlar hemen alınmaz, uzun soluklu bir süreçtir. Dolayısıyla orada zaten sadece takviyeye ihtiyaç kalmıştır. Liseden üniversiteye geçişte de Bakanlığımızın amacı eğitimi ve öğrenciyi merkeze koyacak bir şekilde sistem oluşturmak.”

Dershanelerinin eğitim sistemi için sorun teşkil ettiğinin tespitinin ardından sorunun çözülmesi için çalışıldığını, bu yapılırken de alınacak tedbirlerin ayrıntılı şekilde konuşulduğunu ifade eden Yelkenci, “Burada da bir algı operasyonundan söz edebiliriz. Bir anda ortaya çıkan bir şey değil. Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanımız, başbakanken ilk kez 2004 yılında dershanelerin dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra bakanlığın stratejik planında da bu dershanelerin yüzde 70’inin özel okula dönüştürülmesi hedefi yer aldı. Bunlar, planlı ve emin adımlarla geldi” dedi.

-Dönüşüme dershanelerin yüzde 28’i başvurdu

Ortada bu gerçek varken, başka şeyler söylemenin, bunun üzerinden süreci tarif etmeye çalışmanın niyetleri sorgulatacağına dikkati çeken Yelkenci, “Yaklaşık 20 gün önce dönüşüme başvuran dershanelerin oranı mevcut dershanelerin yüzde 25 dolayındaydı. Rakamlar üzerinden hesapladığımızda 906 dershanenin başvuru yapmasıyla bu oran yüzde 28’e çıktı. Çok hızlı bir şekilde artış var. Ayrıca az önce yaptığım bir analiz vardı; bu işe başvurmayanları da düşündüğümüzde aşağı yukarı dershanelerin yüzde 60’ı zaten dönüşmek için, her anlamda psikolojik, zihinsel olarak, hazır durumda bekliyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Hiç dönüşmeyi düşünmeyen, bir de dönüşemeyecek durumda küçük dershaneler bulunduğuna dikkati çeken Yelkenci, bunlar için de çeşitli teşvikler bulunduğunu hatırlattı. Yelkenci, dershanelere sadece süre tanınmadığını, irtifak hakkı, arsa desteği, bina kiralama, öğrenci başına eğitim öğretim teşvikinin de verildiğini söyledi.

Özel okula dönüşeceklere irtifak hakkına ve bina kiralamaya ilişkin mevzuatın da Maliye Bakanlığı ile İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığıyla ortaklaşa çalışıldığını dile getiren Yelkenci, yönetmeliğin yakın zamanda Sayıştay ve Başbakanlığa gideceğini, çıktığında beklentileri olan vatandaşların bunun üzerinden planlama yapabileceğini sözlerine ekledi.

 

www.mebajans.net

http://mebajans.net/?p=2131

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / /

loading...

2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
Öğretmenler Günü mü?
Eğitim Fakülteleri mezunu olmayan bakanımız bir şeyleri ispat etmek için büyük eylemlerle uygulamadan kaldırttığımız SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİ diğer bir adıyla SÖZLEŞMELİ...
26-27 Nisan 2017 2. Dönem TEOG Sınavı Konuları Neler?
2. Dönem TEOG sınavında 8. sınıf öğrencileri hangi konulardan sorumlu olacaklar? 2. TEOG sınavı branş branş sınav konuları neler? Öğrenciler...
329 Öğretmen 24 Kasım için Ankara’da Ağırlanacak
Bakanlık 24 kasım Öğretmenler Gününe özel 81 ilden öğretmenleri Ankara'ya ağırlayacak. Buna ek olarak 15 Temmuz şehitlerinin akrabaları olan öğretmenler...
30 Bin Öğretmen ihracında yüzde 1 hata bile yok
Bakan İsmet Yılmaz, öğretmen ihraçları, 2017 öğretmen atamaları, kapanan askeri okulların durumu, 2017 MEB bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı. Dikkat çekici...
KPSS’de Görev Alan Öğretmenlerin Alacağı Sınav Ücretleri Belli Oldu
20 Kasım 2016 tarihinde yapılan KPSS ortaöğretim lise sınavında görev alan öğretmenleri alacağı ücretler belli oldu. Görevliler kaç para sınav...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ