Destek Eğitim Odaları

Destek Eğitim Odaları günümüzde adını sıklıkla duyduğumuz bireysel eğitim sistemlerinden birisidir. Adı sıkça geçen bu sistem hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması için detaylı bir araştırma gerçekleştirdik.

Destek eğitim odaları hakkında kısaca bilgi verilmesi gerekirse, eğitimleri sırasında özel olarak desteklenmesi gereken öğrenciler için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu öğrenciler içerisinde genellikle engelli ve özel yetenekli öğrenciler yer almaktadır. Destek Eğitim Odası Hizmeti ise bu tip öğrenciler için oluşturulan özel eğitim materyallerini içerisinde bulunduran, gerekli görüldüğü zaman uygun teknolojik gelişmeler ile donatılmış dersliklerin veya sınıfların veya da odaların oluşturulmasıdır. 26184 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğine göre bu tip destek eğitim odalarının açılması zorunludur çünkü her okulda eğitimleri süresince desteğe ihtiyacı olan öğrenciler bulunması gerekmektedir.

Destek Eğitim Odaları Nasıl Açılır?

Bu tip eğitim odaları Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunun önerisiyle İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince açılmaktadır. Bunun sağlanması adına Okul Müdürlerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bir dilekçe göndererek Destek Eğitim Odasının açılması için talepte bulunmaları gerekmektedir. Destek eğitim odaları bir okulda birden fazla şekilde açılabilmektedir. Bu durum destek eğitim hizmetine ihtiyaç duyan öğrenci sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Talebin fazla olmasına bağlı olarak Destek Eğitim Odalarının sayısı birden fazla olabilmektedir. Bu durum yine okul müdürlüklerince il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine belirtilmelidir.

Destek Eğitim Odalarında Kimler Ders Verebilir?

Destek Eğitim odaları bünyesinde özel eğitime tabii tutulacak öğrenciye sahip okullarca, yukarıda belirtilen şartların ve gereklerin sağlanmasına bağlı olarak açılabilmektedir. Destek eğitim odaları sadece engelli öğrenciler için değil üstün zekalı öğrenciler için de açılmalıdır. Derslere ise öncelikle RAM e kayıtlı öğretmenlerin girmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak zihinsel, işitsel ve görsel engelliler öğretmenlerinin ders vermesi önceliklidir. Buna ek olarak branş ve sınıf öğretmenleri de odalarda ders verebilir. Grup çalışmalarının sadece zaruret veya öğrencilerin birbirleriyle olan etkileşimlerinin arttırılması ihtiyacı duyulursa yapılması tavsiye dilmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan her bir öğrencinin özel ilgiye de ihtiyacı olduğu prensibine dayanan bu hizmet özellikle destek eğitim hizmeti gören öğrencilerin de birer birey olarak toplum içerisinde yaşamasına ve sosyal bir hayata sahip olması adına oluşturulmuş bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.