MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Destek Eğitim Odaları

Nasıl Açılır? Kimler Ders Verebilir?

Destek Eğitim Odaları
  • 12.10.2015
  • 1.247 kez okundu

Destek Eğitim Odaları

Destek eğitim odaları hakkında kısaca bilgi verilmesi gerekirse, eğitimleri sırasında özel olarak desteklenmesi gereken öğrenciler için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu öğrenciler içerisinde genellikle engelli ve özel yetenekli öğrenciler yer almaktadır. Destek Eğitim Odası Hizmeti ise bu tip öğrenciler için oluşturulan özel eğitim materyallerini içerisinde bulunduran, gerekli görüldüğü zaman uygun teknolojik gelişmeler ile donatılmış dersliklerin veya sınıfların veya da odaların oluşturulmasıdır. 26184 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğine göre bu tip destek eğitim odalarının açılması zorunludur çünkü her okulda eğitimleri süresince desteğe ihtiyacı olan öğrenciler bulunması gerekmektedir.

Destek Eğitim Odaları Nasıl Açılır?

Bu tip eğitim odaları Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunun önerisiyle İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince açılmaktadır. Bunun sağlanması adına Okul Müdürlerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bir dilekçe göndererek Destek Eğitim Odasının açılması için talepte bulunmaları gerekmektedir. Destek eğitim odaları bir okulda birden fazla şekilde açılabilmektedir. Bu durum destek eğitim hizmetine ihtiyaç duyan öğrenci sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Talebin fazla olmasına bağlı olarak Destek Eğitim Odalarının sayısı birden fazla olabilmektedir. Bu durum yine okul müdürlüklerince il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine belirtilmelidir.

Destek Eğitim Odalarında Kimler Ders Verebilir?

Destek Eğitim odaları bünyesinde özel eğitime tabii tutulacak öğrenciye sahip okullarca, yukarıda belirtilen şartların ve gereklerin sağlanmasına bağlı olarak açılabilmektedir. Destek eğitim odaları sadece engelli öğrenciler için değil üstün zekalı öğrenciler için de açılmalıdır. Derslere ise öncelikle RAM e kayıtlı öğretmenlerin girmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak zihinsel, işitsel ve görsel engelliler öğretmenlerinin ders vermesi önceliklidir. Buna ek olarak branş ve sınıf öğretmenleri de odalarda ders verebilir. Grup çalışmalarının sadece zaruret veya öğrencilerin birbirleriyle olan etkileşimlerinin arttırılması ihtiyacı duyulursa yapılması tavsiye dilmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan her bir öğrencinin özel ilgiye de ihtiyacı olduğu prensibine dayanan bu hizmet özellikle destek eğitim hizmeti gören öğrencilerin de birer birey olarak toplum içerisinde yaşamasına ve sosyal bir hayata sahip olması adına oluşturulmuş bir hizmettir.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ