Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ücretleri Düşüyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) dershaneleri kapatma kararından sonra Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ile oluşturduğu destekleme ve yetiştirme kursları ücretleri düşecek mi?

Bilindiği üzere bakanlık daha önce öğretmenler tarafından ücretlerinden dolayı tercih edilmeyen kursları cazip hale getirmek için kurs ücretlerinin normal ek dersin iki (2) katı olarak belirledi. Bu sayede dershanelerin kapatılmasından sonra öğretmenler özel ders yerine bu kurslara yöneldiler.

Bu fazla ödenen kurs ücretleri Maliye Bakanlığının (MB) dikkatini çekti. Halbuki bu kurs ücretleri öğretmenlerin vergi dilimine daha erken girmesine sebep oluyor ve öğretmenler vergi diliminden dolayı hem maaşlarında hem de ek derslerinde yaklaşık 200 TL’ye kadar kesinti yaşıyorlardı.

Hafta içi ve hafta sonlarında TEOG ve YGS sınavlarına hazırlık başta olmak üzere öğrencilere okullarda ücretsiz verilen kurslarda öğretmenlere 22 TL civarında ek ders ücreti ödenmekteydi .

Maliye Bakanlığı bütçeye fazla yük getirdiği gerekçesiyle , yetiştirme ve destekleme kurslarına ödenen ücretlerin kısılmasını istedi. Destekleme ve yetiştirme kursu veren öğretmenler aldığı ücretlerle okul müdürlerini bile geride bırakmıştı.

Maliye Bakanlığı’nın bu isteği yerine getirilip kurs ücretleri düşerse öğretmenler günde 9, 10 saat derse girip bu zahmete katlanırlar mı izleyip göreceğiz.

bursa medyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.